Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayramda yasak var mı?

Kurban Bayramı için geri sayım başlarken koronavirüs salgını nedeniyle akıllarda “Bayramda yasak olacak mı? Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var mı? Yasak olursa kaç gün olacak?” gibi sorular var. Tüm İslam alemini olduğu gibi ülkemizi de Kurban Bayramı heyecanı sardı. Bayrama sayılı günler kala, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle akıllarda “Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı […]

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayramda yasak var mı?
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma15 Temmuz 2020 09:00
  • Güncelleme4 Ağustos 2020 09:24

Kurban Bayramı için geri sayım başlarken koronavirüs salgını nedeniyle akıllarda “Bayramda yasak olacak mı? Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var mı? Yasak olursa kaç gün olacak?” gibi sorular var.

Tüm İslam alemini olduğu gibi ülkemizi de Kurban Bayramı heyecanı sardı. Bayrama sayılı günler kala, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle akıllarda “Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Bayramda yasak var mı? Yasak olursa kaç gün olacak” gibi sorular var. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda hafta sonları ve resmi tatil günlerinde çeşitli sürelerle sokağa çıkma yasağı uygulanmış, bu yasak Ramazan Bayramı’nı da kapsamıştı. Ramazan Bayramı boyunca ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı.

Peki Kurban Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı süresince sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak mı? Yasak getirilirse kaç gün olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok. Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak zor” dedi. Dolayısıyla Kurban Bayramı’nda herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.