'Üçüncü çeyrekte kimya sektörü ihracatı yüzde 40 arttı'

Kimya sektörü eylül ayında da ihracat şampiyonu oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün eylül ayında üst üste yedinci defa ihracatta birinci sektör olmayı başardığını belirterek, “Dokuz aylık dönemde sektör ihracatımız yüzde 40,2 artış ile 25,5 milyar dolara ulaştı.” dedi.

İKMİB’ten yapılan açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin ihracatının eylül ayında geçen yıl aynı dönemine göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, kimya sektörünün ise eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,2 artışla 2,9 milyar dolarlık dış satım yaptığı ve ülke ihracatından yüzde 14,7 pay alan sektörün 9 aylık ihracatının yüzde 40,2 artarak 25,5 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün eylül ayında yedinci defa birinci sektör olmayı başardığının altını çizdi.

Ocak-eylül döneminde ihracat liderliğini koruduklarının altını çizen Pelister, “Dokuz aylık dönemde sektör ihracatımız yüzde 40,2 artış ile 25,5 milyar dolara ulaştı. İçinde bulunduğumuz küresel gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda bu başarı daha önemli hale geliyor. Bu açıdan tüm ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Pelister, diğer yandan Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle enerji arzı sıkıntısının ham madde ve enerji maliyetlerine ciddi bir yük oluşturduğuna değinerek, “Küresel ekonomide durgunluk ve resesyon beklentileri söz konusu. Dolayısıyla son çeyrekte ihracatımız açısından riskler bulunuyor. Bu riskleri minimize edebilmek için ihracatçılarımıza finansmana ulaşımda kolaylık sağlanması ve desteklerin verilmesi büyük önem taşıyor. İKMİB olarak sektörümüzün ihracatına katkı sağlayacak sektörel ticaret heyetleri, fuar milli katılımları, alım heyetleri gibi faaliyetlerimize ağırlık veriyoruz. Bu süreci birlikte en az hasarla atlatmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

AA