‘Kadınların iş hayatına katılımını engelleyen faktörleri elimine etmemiz lazım’

Burak Söylemez/ Ankara

OPET’in kadın istihdamına yönelik başlattığı yeni sosyal sorumluluk projesi ‘Kadın Gücü’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katıldığı bir toplantı ile duyuruldu.

OPET istasyonlarında kadın istihdamının artırılmasına yönelik hazırlanan ‘Kadın Gücü’ Projesi ile ilgili detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantı; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Jülide Sarıeroğlu, İŞKUR Genel Müdürü  Cafer Uzunkaya, OPET Genel Müdürü  Cüneyt Ağca ve OPET Yönetim Kurulu Üyesi  Filiz Öztürk’ün katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

 

“Kadınlarımıza daha fazla pozitif ayrımcılık yapmalıyız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak şunları aktardı:  “Enerji sektöründe çalışan insan kaynağının 10 kişiden 2’si kadın. Bu çok düşük. Özellikle sahada kadın çalışan görüldüğünde insanlar şaşırıyor. İş hayatına kadınların katılımını engelleyen faktörleri elimine etmemiz lazım. Kadınlarımıza daha fazla pozitif ayrımcılık yapmalıyız. Kadın erkek eşitsizliğine iş hayatında sebep olan uygulamaları artık kaldırmanın zamanı geldi ve geçiyor. Kadınlara karar alma mekanizmalarında daha fazla yer vermeliyiz. Kadın istihdamını arttırmak için şirketlerin özel programlar geliştirmesi çok önemli. OPET’in hayata geçirdiği bu proje çok değerli. Kadınlarımızın ekonomiye katılımının teşvik edilmesi elzemdir.

“Türkiye büyümeyi hız kestirmeden sürdürüyor”

Türkiye’nin büyümeyi ve  tarihi projeleri sürdürmeyi hız kesmesen devam ettirdiğini aktaran Bakan Albayrak şöyle konuştu: “Projelere son sürat devam ediyoruz. Tuz Gölü Doğalgaz Projemiz bu açıdan çok önemli. Son sürat yatırımlarına devam ederken, proje dünyanın en büyük depolama projesi olarak Dünya Bankası tarafından 600 milyon dolarlık kredi onayını aldı. Böyle bir dönemde Türkiye’nin 1.2 milyarlık krediyi finanse edebilmiş olması bizi çok mutlu etti. Bu yatırımlar 24 Haziran’dan sonra da büyüyerek, katlanarak devam edecek. Türkiye ve enerji sektörü büyürken istiyoruz ki kadınlarımızın eli de eksik olmasın.”

 

“Kadın güçlü olursa, Türkiye güçlü olur”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise şunları söyledi: “Kadın güçlü olursa, Türkiye güçlü olur. Kalkınmamız güçlü olur. Bütüncül politikalarla güçlü bir inisiyatif aldık. Biz çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. OPET, 2019 yılı sonuna kadar hem istasyonlarda hem de merkezi düzeyde yapılacak çalışmalarla bu yüzde 8 rakamını yükseltecek.”

“Kadın erkek eşitliğinin sağlanması ülkemizin refahına katkı sağlayacak”

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk şöyle konuştu: “Eşitliğe ulaşmak için ön yargılarımızı yıkmak zorundayız. Kadın erkek eşitliğinin sağlanması, ülkemizin refahına da olumlu katkı yapacaktır. OPET istasyonlarında kadın çalışan oranı yüzde 8. Bugüne kadar erkek işi olarak görülen alanlarda kadınlarında çok başarılı olduğunu görüyoruz. 1500’den fazla kadın çalışanımız var. 1 ay gibi kısa sürede müşterilerimize kusursuz hizmet veren kadın çalışanlarımız göreve başladı. Projemiz sadece OPET’te değil, ülkemizde de değişim yapacak. 2020 yılına kadar istasyonlarımızdaki kadın çalışan sayımızı 3500’e çıkarmayı hedefliyoruz.”