Türkiye Enerji Zirvesi

ISTRADE 2017 yoğun katılımla başladı

 Türkiye Enerji Zirvesi bünyesinde ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen 2. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2017 başladı.

 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız; “Sektör hem küresel hem de Türkiye özelinde son derece dinamik ve adı üzerinde enerjisi bol bir sektör. Eğer enerji varsa, temsilciler sorunları konuşmak üzere bir araya gelebiliyorsa, kamu özel ayrımı yapmıyorsa, ortak çıkarı bulmayı çalışıyorsa sektör iyidir, geleceği vardır ve başarılı olacaktır. Ben sektörü böyle okuyorum. Son derece dinamik, son derece gelişime açık. Bu nedenle tüm sektör aktörlerini tebrik ediyorum. Biz devlet olarak stratejimizi 3 temel ayak üzerinde kurguladık. Bunlar, tedarik güvenliği, yerlileşme ve öngörülebilir piyasa. Geçen yıl 2,9 büyüdük. Yaşadığımız onca badire ve ihanete rağmen millet ve sektör olarak üretmeye, birlikte yürümeye devam ettik. Ancak bu büyüme yetmez 5’in üzerinde büyüme yapacağız. O zaman enerji talebimiz artmaya devam edecek, enerji üretim arzını canlı tutmaya devam edeceğiz. Ne kadar üretirsek o kadar ayakta kalırız” diye konuştu.

 

“ENERJİ TİCARET MERKEZİ OLMAK İSTİYORSAK YERLİ VE YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIMIZI ENERJİ EKONOMİSİNE KATMAMIZ LAZIM”

 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Enerji ekonomik etkinliklerin temel girdilerinden. Ülke ekonomimizin gelişmesi için düzenleme yeteneklerimizin gelişmesi lazım. Sektörün riskleri iyi yönetmesi lazım. Bazen sağa sola gitmek bizim risk yönetimimiz geliştirir. Derinleşen piyasada bunun olması normal. Bizim kendimizi geliştirmemiz lazım. Risk yönetimini iyi yapmamız lazım. Bunu da birbirimizin halini anlayarak, hızlı hareket ederek yapmalıyız. Biz EPDK olarak piyasayı takip ediyoruz, piyasayı gelecekteki risklerden korumak için acil mücadele etmemiz gereken zamanlar oluyor. Enerji sektörüne olan yatırım, ilgili hiçbir zaman azalmadı, azalmayacak. Hedefimiz dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmak. Bu yönde EPDK olarak üzerimize düşeni ivedilikle yapıyor, sektörü her zaman dinliyoruz. Bir enerji ticaret merkezi olmak istiyorsak yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı enerji ekonomisine katmamız lazım. Enerji ticaretinin derinleşmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 

“DEĞER ZİNCİRİNİN TÜM HALKASINDA İHTİYAÇLAR DEĞİŞİYOR”

 

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler; “Enerji sektörü geleceğin şekillenmesi için çok önemli bir anahtar. Enerji sektöründeki değer zincirinin tüm halkasında ihtiyaçlar değişiyor. Serbestleşme en önemli konularımızdan biri. Serbestleşmeyi üç ana başlık altında topluyoruz. Bunlar; öngörülebilirlik, rekabetçilik ve seçme özgürlüğüdür. Son 15 yılda enerji politikalarımızda çok güzel şeyler yapıldı. En önemlisi doğru istikamete gidiyoruz” dedi.

 

“PİL TEKNOLOJİLERİNİ DAHA FAZLA KONUŞMALIYIZ”

 

Sektörün ciddi sorunları olduğuna değinen Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, enerji sektörünün akıllı şebekeler ve pil teknolojilerini daha fazla konuşması gerektiğini ifade etti.

 

“TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN TÜRKİYE’YE YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR”

 

GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sıtkı Şerifeken; “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ana sponsoru olmaktan gurur duyduğumuz bu zirvenin sektöre ışık tutmasını ümit ediyorum. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’ye olan güven neticesinde yatırımlar devam ediyor. Enerji piyasası paydaşları olarak bizler enerji üretiminden, enerjinin son kullanıcıya ulaştırılması sürecini en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Ticaretin gelişmesi ancak öngörülebilirlik ve devamlılıkla mümkündür. Enerji merkezi olma hedefini gerçekleştirmek için daha entegre olmamız gerekiyor” dedi.

 

“ISTRADE DOĞRU BİR TARTIŞMA ZEMİNİ”

 

ISTRADE programı ile ilgili bilgi veren Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan: “Sektör olarak zor bir dönemden geçiyoruz bu nedenle ISTRADE’in doğru bir tartışma zemini olacağını düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi tüm eleştiri ve görüşlere açığız. Hepimize başarılı bir organizasyon diliyorum” diye konuştu.

 

“ENERJİ PİYASASI HER ZAMAN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAR”

 

Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu yaptığı konuşmada; “Enerji piyasasının çok önemli oyuncuları burada. ISTRADE kapsamında 2 gün boyunca ‘enerji piyasası daha iyi nasıl olur?’ konusunu tartışacağız. Enerji piyasasının ülkemize çok büyük katkısı var. Enerji piyasası her zaman taşın altına elini koymuştur. Bu piyasanın biraz daha ilgi ve desteğe ihtiyacı var. Her zaman olduğu gibi yine el ele beraber yürüyeceğiz. Enerji piyasasını çok daha iyi yerlere getireceğiz. Bu kapsamda ISTRADE’in enerji piyasasına büyük destek sağladığına inanıyorum” dedi.

 

https://youtu.be/1EfWNZggfck