İstikrar

Piyasaya giriş şartlarının değiştirilmesi, kuralsız oyuncuların lisans iptallerinin yapılması, yeni başvurularda EPDK’nın ince eleyip sık dokuması gibi unsurlar petrol piyasasında oyuncu sayısındaki istikrarsızlığı engelledi. Son bir yıl içinde yeni dağıtıcı girişi olmazken, dağıtıcı sayısı 36’da sabitlendi. DAĞITICI LİSANSI SAYISI 36 EPDK verilerine göre petrol piyasasında en son dağıtıcı lisansını 12 Ağustos 2021 tarihinde Es Es […]

İstikrar
Emin Kaya
  • Yayınlanma10 Ağustos 2022 11:45
  • Güncelleme10 Ağustos 2022 12:10

Piyasaya giriş şartlarının değiştirilmesi, kuralsız oyuncuların lisans iptallerinin yapılması, yeni başvurularda EPDK’nın ince eleyip sık dokuması gibi unsurlar petrol piyasasında oyuncu sayısındaki istikrarsızlığı engelledi. Son bir yıl içinde yeni dağıtıcı girişi olmazken, dağıtıcı sayısı 36’da sabitlendi.

DAĞITICI LİSANSI SAYISI 36

EPDK verilerine göre petrol piyasasında en son dağıtıcı lisansını 12 Ağustos 2021 tarihinde Es Es Akaryakıt aldı. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında 41 olan dağıtıcı sayısı, yeni girişlerin olmaması ve lisans iptalleriyle 36’ya geriledi. Böylece bir dönem dağıtıcı sayısının 110’un üzerine çıktığı petrol piyasası, daha stabil ve istikrarlı bir hal aldı.

EPDK’NIN ELİ GÜÇLENDİ

Bugüne kadar tam 217 adet dağıtıcı lisansı verildi. Bunlardan 180 tanesinin lisansı iptal edildi ya da sonlandırıldı. Bir şirketin lisansı şu anda geçici olarak durdurulmuş durumda. Geçmişte EPDK tarafından gerçekleştirilen birçok lisans iptali yargıdan dönerken, son yapılan yasal düzenlemelerle EPDK’nın eli güçlendi. Yalnızca geçen yıl, gerekli şartları sağlayamayan ya da kuralsız faaliyet gösteren 40 civarında şirketin lisansı iptal edildi.

Haberin tamamı için tıklayınız