ExxonMobil’den perakende sektöründe geri adım

Farklı kaynaklardan gelen bilgiye göre ExxonMobil, İtalya’daki 2.500 benzin istasyonunun yarısını 500 milyon euro’ya satmak istiyor.

ExxonMobil, yerel bağlı kuruluşu Esso aracılığıyla, son dönemde İtalya’nın arz fazlasına sahip perakende petrol sektörünün etkilerine maruz kalmaktan kaçınmaya çalışan şirketlerinden bir tanesidir. Farklı kaynaklardan gelen bilgiye göre ExxonMobil, İtalya’daki 2.500 benzin istasyonunun yarısını 500 milyon euro’ya satmak istiyor. Perakende sektörüne bakıldığında, Royal Dutch Shell geçen sene piyasadan çıktı, bunun yanında Total ve İtalyan enerji grubu Erg de ortak girişimlerinin satmayı planlıyor.

BÜYÜK FİRMALARIN PİYASADAN AYRILIŞI FIRSAT GÖRÜLÜYOR

Banka kaynaklarından gelen bazı bilgilere göre, özel sermaye şirketi Apollo, portföyünü rasyonalize etmek ve daha iyi kârlar elde etmek amacıyla hem Esso hem de Total/Erg’nin 2.600 istasyonunu satın almayı düşünüyor. Yine bu kaynaklardan aktarılan başka bir bilgiye göre, Carlyle dahil olmak üzere diğer özel sermaye grupları, Esso markalı istasyonları satın alma konusunu gündemlerinde tutuyorlar.

İtalya’nın ülke genelinde yaklaşık 21.000 akaryakıt istasyonu var, Fransa’daki sayının neredeyse iki katı ve İngiltere’nin yaklaşık üç katı. Son iki yılda hükümet, istasyon sayısını talebe göre ayarlamak ve endüstriyi daha verimli hale getirmek için istasyon sayısını azaltmaya çalışıyor.