EPGİS, Gelir İdaresi’yle görüştü

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yönetimi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın daire başkanlarıyla iki buçuk saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, LPG’de yıkıcı rekabetin yeniden başladığını belirterek, dökme gaz olarak alınan ürünün otogaz olarak satışına engel olunmasıyla bu sorunun aşılabileceğini söyledi.

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt ve otogaz satışlarında vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe atılmasını beklediklerini söyledi.

 

EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş ile Genel Başkan Yardımcıları Aslı Çelik Yaman ve Uğur Çolakoğlu, akaryakıt sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarmak üzere Ankara çıkarması yaptı. EPGİS heyetinin ziyareti nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nda tüm daire başkanlarının katıldığı iki buçuk saat süren bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Vergi kaçağını önleme önerisi

EPGİS heyeti toplantıda akaryakıtta KDV oranının yüzde 1’e indirilip bunun ÖTV’ye eklenmesi, ürün sevkiyatlarında e-irsaliye kullanım zorunluluğu getirilmesi, yüksek miktarlı reklam ilan vergilerinin düşürülmesi, Emniyet’in zorunlu tuttuğu kimlik belgesiyle satışların yanı sıra sisteme vatandaşlık ve vergi numaralarıyla girişlerin sağlanması önerilerini dile getirdi. Bu sayede vergi kaçağının önüne geçileceğini vurgulayan EPGİS yöneticileri ayrıca, yabancı plakalı araçların ve test amaçlı satışların hatalı işlem gibi görünüp işlem başına cezaya tabi tutulmasının önlenmesi gerektiğini de vurguladılar.

 

Asgari müştereklerde mutabakat 

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, LPG’de yıkıcı rekabetin yeniden başladığını belirterek, dökme gaz olarak alınan ürünün otogaz olarak satışına engel olunmasıyla bu sorunun aşılabileceğini söyledi. Aktaş, “Bu ve diğer konulardaki çözüm yöntemleri konusunda iyi bir sunum ve bilgilendirme yaptığımızı düşünüyoruz. Kısa süre içinde sorunlara çözümü konusunda sendikamıza cevap verileceği müjdesini de alacağımızı düşünüyoruz. Akaryakıtta vergi kaçağını önleyecek adımların peş peşe geleceğini düşünüyoruz” dedi.

 

TMGD istihdamındaki sorunlar

EPGİS heyeti ikinci ziyaretini Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme (TMKT) Genel Müdürlüğü’ne yaptı. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, TMKT Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım’a tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdamı konusunda sahada yaşanan sorunları aktarıp çözüm önerilerini sundu. Yıldırım, EPGİS yöneticilerine, sendikanın taleplerine yönelik çözüm formülleri üzerinde çalışılacağı ve bunların kısa sürede sonuçlandırılacağı müjdesini verdi.

 

‘EPDK ceza kesen değil, düzenleyici kurum olmalı’

EPGİS, EPDK’nın çok acil çözüme kavuşturulmasını istediği taleplerini de kuruma yazılı olarak bildirdi. EPDK’nın ceza kesen kurum kimliğinden sıyrılarak düzenleyici kurum kimliğine yeniden kavuşmasını isteyen EPGİS’in ilettiği talepler şöyle sıralanıyor:

1- LPG sorumlu müdürlük belgesinin bulunmaması nedeniyle kesilen cezaların iptali, affı. Ya da en alt sınır olan 3 – 5 bin TL olarak uygulanması.

2- İstasyonların özellikle kırsaldaki köy istasyonu ve pompalarının fiyat panolarında unutulan fiyat değişim rakam görselleri yüzünden kesilen cezaların iptali ve bu konuda istasyoncuya ceza kesilmemesi.

3- İstasyon transferleri sonrasında yeni firmanın alamet-i farikası olan görsellerin kullanılmaması kaynaklı cezalara son verilmesi talebinin ivedilikle sonuçlandırılması.