Türkiye Enerji Zirvesi

Farklılaştırılmış akaryakıtta süre uzatıldı

EPDK, öngörülen YEKDEM maliyetlerini belirledi

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 Mayıs 2017 tarihli ve 7085 sayılı Kurul Kararı ile 2017 yılı Mayıs-Aralık dönemi için tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerini belirledi.

 

Buna göre, 2017’de öngörülen birim YEKDEM maliyeti Mayıs ayında  37 bin 419 MWh/TL, Haziran ayı için 33 bin 820 MWh/TL, Temmuz ayında 30 bin 691 MWh/TL, Ağustos’ta 26 bin 169 MWh/TL, Eylül’de 26,654 MWh/TL, Ekim’de 25 bin 954 MWh/TL, Kasım’da 27 bin 198 MWh/TL ve Aralık ayında 25 bin 444 MWh/TL olarak belirlendi. Karar metninde yer verilen rakamlar yalnızca tahmini ve yüzde 100 doğru olması imkân dâhilinde olacağı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EPDK’dan yapılan duyuruda şu bilgilere de yer verildi:

“Karar metninde yer verilen rakamlar yalnızca tahmindir ve yüzde 100 doğru olması imkân dâhilinde değildir.

 

Kötü maliyet öngörüsü yapan şirketlerin mali açıdan güç duruma düşmeleri ve piyasadan çıkmaları serbest piyasanın doğal bir sonucudur. Ancak tüm tedarik piyasasını sarsabilecek maliyet dalgalanmaları olması halinde tedarikçi ile tüketicilerin yeni piyasa koşullarının bir gereği olarak sözleşme fiyatlarının yeniden gözden geçirme imkânları yine sözleşmeleri çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Karar metninde yer alan tahminler bu sürece katkıda bulunabilmek ve bilgi asimetrisini azaltmak amacıyla belirlenmiştir.

 

Tahminlerde esas alınan kurulu güç, üretim miktarı, tüketim miktarı dolar kuru ve PTF parametrelerindeki değişimler doğrultusunda aylık YEKDEM maliyet tahminleri gerektiğinde revize edilebilecektir.

 

YEKDEM maliyet tahminlerinin onaylanması ve kamuoyuna ilan edilmesi tedarikçilerin bu maliyetleri mevcut fiyatlarına aynen ilave edebilecekleri anlamına gelmemektedir.

 

Mevcut ikili anlaşma fiyatlarının bu maliyet öngörülerini zaten önemli ölçüde içerdiği veya içermesi gerektiği değerlendirilmektedir.

 

Kur gibi etkenlerle beklenenin üzerinde de artabilecek bu maliyetlere ilişkin bazı risklerin tamamen tedarikçi veya tüketici üzerinde kalmaması gerekebilecektir.”