İki yeni hastane için EPDK’dan önemli adım

EPDK, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki askeri havaalanının olduğu bölgede yapılmasına başlanan biner odalık hastanelerin acil yakıt ihtiyacının giderilmesi için Devlet Malzeme Ofisi’ne yetki verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’ye yapılacağını duyurduğu hastanelere ilişkin çalışmalar sürerken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan da (EPDK) konuyla ilgili önemli bir adım geldi. Yeni hastanelerin inşa ve hizmet […]

İki yeni hastane için EPDK’dan önemli adım
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma17 Nisan 2020 13:20
  • Güncelleme17 Nisan 2020 13:57

EPDK, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki askeri havaalanının olduğu bölgede yapılmasına başlanan biner odalık hastanelerin acil yakıt ihtiyacının giderilmesi için Devlet Malzeme Ofisi’ne yetki verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’ye yapılacağını duyurduğu hastanelere ilişkin çalışmalar sürerken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan da (EPDK) konuyla ilgili önemli bir adım geldi.

Yeni hastanelerin inşa ve hizmet sürecinde herhangi bir aksama ve gecikme yaşanmaması için EPDK düğmeye bastı ve istisnai bir karar aldı.

Karar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) finansal aracılık hizmetinin kapsamı genişletilerek istasyon dışında hizmet verebilmesinin önü açıldı. Buna göre söz konusu kararla, DMO, daha önce ihale yapmak suretiyle anlaştığı dağıtım şirketi ve akaryakıt bayii vasıtasıyla iki hastanenin ihtiyacını karşılayabilmek için akaryakıtın istasyondan ve özellikle araçlara ikmal yapma kısıtlamasına uğramadan dış satış yoluyla hastane şantiyelerinde çalışan iş makineleri, jeneratör gibi unsurlara doğrudan ikmal yapılabilecek. Kararın inşa sürecini daha da hızlandırması bekleniyor.

DMO daha önce; akaryakıt dağıtım şirketleri ile yaptığı ihale sonucu kendisi anlaşması bulunan kamu kurumlarının araçlarına elektronik sistemlerle finansal aracılık hizmeti sunarak akaryakıt tedarikini istasyonlardan ve sadece bu kamu kurumlarının kara taşıtlarına dolum yapma imkanı sağlıyordu. Ancak bu durumun zaman kaybına ve Koronavirüsle mücadeleyi sekteye uğratabileceğini göz önüne alan EPDK, DMO’nun bu yöndeki talebini dikkate alarak sürecin hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkı yapmış oldu.

KAMU KURUMLARI VE HASTANELER DE YARARLANABİLECEK

Kararla ilgili bir diğer önemli nokta ise sadece yeni yapılan hastaneler ile sınırlandırılmaması.

EPDK’nın 3 buçuk ay süre için verdiği izinden; Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve hastaneler de DMO ile yapacağı anlaşma çerçevesinde yararlanabilecek. Böylece sağlık hizmetlerinde akaryakıt tedarikinden kaynaklı herhangi bir gecikme ve aksama yaşanmayacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan açık kalacak istasyonlarla ilgili karar