EPDK, Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nı yayınladı

EPDK, Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nı yayınladı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, şirketlerin ve bayilerin kar marjlarının belirlenmesinde, satın alma gücü paritesi, Merkez Bankası faiz oranları, döviz kuru, asgari ücret, enflasyon gibi ülke içi piyasa koşulları dikkate alınacak. Söz konusu karara göre, bölgesel veya ulusal düzeyde, belirli zaman aralıklarında muhtelif istatistiki yaklaşımlar kullanılarak modeller […]

EPDK, Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nı yayınladı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma30 Aralık 2022 21:30
  • Güncelleme30 Aralık 2022 22:02

EPDK, Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’nı yayınladı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, şirketlerin ve bayilerin kar marjlarının belirlenmesinde, satın alma gücü paritesi, Merkez Bankası faiz oranları, döviz kuru, asgari ücret, enflasyon gibi ülke içi piyasa koşulları dikkate alınacak.

Söz konusu karara göre, bölgesel veya ulusal düzeyde, belirli zaman aralıklarında muhtelif istatistiki yaklaşımlar kullanılarak modeller oluşturulacak. EPDK, fiyatları ve kar marjlarını bu modelleri kullanarak takip edecek. Belirlenen marjın dışına çıkılması durumunda idari yaptırım uygulanacak.

Rafinerici lisansı sahiplerinin akaryakıt satış fiyatının takibinde Platts European Market Scan’de CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında dolar/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların ortalamasının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan döviz satış kuru üzerinden liraya çevrilmiş olan tutarı (TL/ton) dikkate alınacak.

Bu tutarın TL/litre değerinin hesaplanmasında yoğunluk değeri, motorin için 0,845 ton/metreküp ve benzin için 0,775 ton/metreküp olacak.

Rafinerici lisansı sahipleri tarafından belirlenecek ürün fiyatında ürünün uluslararası piyasadaki fiyatının TL cinsinden değerine ilaveten ülke içi pazara sunumu kapsamında katlanılan maliyetler de dikkate alınacak.

Dağıtıcı ve bayi marjı toplamının takibinde, en yüksek işlem hacimli 8 dağıtıcının bayilerine ilişkin EPDK’ye bildirilen ilan panosunda yer alan satış fiyatlarının ağırlıklı ortalaması dikkate alınacak. Türkiye ağırlıklı ortalama pompa fiyatından harmanlama maliyeti dahil ağırlıklı ortalama rafineri satış fiyatının düşülmesi ile bulunacak marj, dağıtıcı ve bayi maliyetlerini yansıtacak şekilde, satın alma gücü paritesi, TCMB faiz oranları, enflasyon, döviz kuru, asgari ücret gibi ülke içi piyasa koşulları ile uyumlu olacak.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek marj takibinde faaliyetlerin her aşamasında, bölgesel veya ulusal düzeyde, belirli zaman aralıklarında muhtelif istatistiki yaklaşımlar kullanılarak modeller oluşturulacak ve marj takibinde bu modeller, birlikte veya ayrı ayrı dikkate alınacak.