Eni, 7. parselde sondaj yapmayacak

İtalyan Eni şirketinin CEO’su Claudio Descalzi Perşembe günü Roma’da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Kıbrıs ve Türkiye arasında sondaj gerginliğin artmasından endişe duymadıklarını fakat ve herhangi bir ihtilaftan uzak durmaya çalışacaklarını söyledi. Descalzi konuşmasında, “Biri savaş gemileri ile ortaya çıkarsa, kuyuları açmayacağım. Kesinlikle kuyuları açma savaşını kışkırtmak istemiyorum” ifadesini kullandı. YAVUZ, GÜZELYURT-1 SAHASINDA SONDAJDA Türkiye […]

Eni, 7. parselde sondaj yapmayacak
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma10 Ekim 2019 18:37
  • Güncelleme10 Ekim 2019 18:40

İtalyan Eni şirketinin CEO’su Claudio Descalzi Perşembe günü Roma’da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Kıbrıs ve Türkiye arasında sondaj gerginliğin artmasından endişe duymadıklarını fakat ve herhangi bir ihtilaftan uzak durmaya çalışacaklarını söyledi.

Descalzi konuşmasında, “Biri savaş gemileri ile ortaya çıkarsa, kuyuları açmayacağım. Kesinlikle kuyuları açma savaşını kışkırtmak istemiyorum” ifadesini kullandı.

YAVUZ, GÜZELYURT-1 SAHASINDA SONDAJDA

Türkiye Kıbrıs adasının güney batısında yer alan ve kıta sahanlığı içindeki parselde yapacağı sondaj için Yavuz sondaj gemisini Türk Deniz Kuvvetlerinin eşliğinde bölgeye göndermişti.

Pazartesi günü 10. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat sahalarında sismik arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek

“Akdeniz’de Türkiye’nin kararlılığı ve ciddiyetini tüm dünyanın anlaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, “Türkiye olarak Akdeniz’deyiz, KKTC’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Geçtiğimiz hafta Yavuz’un yeni bir seferde olduğunu, Güzelyurt-1’e doğru sondaj yapmak üzere yola çıktığını duyurmuştuk. Cumartesi günü lokasyonuna ulaştı ve sabitleme çalışmalarına başladı. Son hazırlıklar tamamlandı. İnşallah bugün ya da yarın sabah Yavuz yeni sondajına başlayacak. Matkap dönmeye başlayacak. Haberi her an gelebilir.” şeklinde konuşmuştu.