‘En Yakıt Türkiye’nin en hızlı elektrikli şarj istasyon ağını kuruyor’

EN YAKIT A.Ş. Genel Müdürü Tayfun Şenses gazetemize özel açıklamalar yaptı. Şenses, dünyada ve Türkiye’de özellikleri ile sektöründe ilk olduğunu belirttiği en-ix teknolojisine sahip ENYAKIT uygulamasını ve enerji dönüşümünde nasıl bir rol aldıklarını anlattı.

EN YAKIT A.Ş. Genel Müdürü Tayfun Şenses Enerji Petrol Gaz’a konuştu. Şenses, “Türkiye’nin yeni nesil enerji ikmalcisi en-ix teknolojisine sahip ENYAKIT cep telefonu uygulaması ve özelliklerini hem insan gücümüzle hem de gelişen teknolojiyi de takip ederek zenginleştirmeye ve bu dönüşümde yatırımlarımızla lider olmak tek hedefimizdir” dedi.

“TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE YÜKSEK HIZLI ŞARJ İSTASYONLARIMIZ OLACAK”

Bu süreç için neler planladınız? Neler yapıyorsunuz?

ENYAKIT olarak 33 yıllık akaryakıt sektöründe kazandığımız tecrübeyi bu dönüşüme aktarmak istiyoruz. Bu süreçte öngördüğümüz dört bölüm var. Yatırım, pazarlama, müşteriler ve bilgilendirme. Neden sınıflandırdık ve biz neredeyiz? ENYAKIT olarak tercih ettiğimiz EN-İX teknolojisine sahip 180 KWh güce sahip yüksek hızlı şarj istasyon ağımızı kuruyoruz. Bu süreçte kendi lokasyon yatırımlarımız oluyor ve yatırımcılarla da iş ortaklıkları yapıyoruz. Öncelikle Türkiye geneli 81 ilde yüksek hızlı şarj istasyonlarımız olacak ve 2025 yılı sonuna kadar 1000 adet hızlı şarj istasyonunu kurmayı hedefledik.

“BİR EVDE İKİ ARAÇ VAR İSE BİRİ ELEKTRİKLİ ARAÇ OLACAK”

EN-İX teknolojisi nedir?

Günümüzde şarj istasyonlarında müşterilerin kullandıkları kart ve QR dediğimiz okutma sistemleri ile elektrikli araçlara ikmal yapılıyor. Tercih ettiğimiz EN-İX teknolojisinde müşterilerimiz bu iki yöntemi kullanmayacak. Araç ve ödeme bilgilerini ENYAKIT uygulamasına yükleyecek, şarj istasyonumuza geldiğinde araç otomatik tanınıp elektrik ikmali sonrası ödeme tanımlı kredi kartından otomatik alınacak. Bu uygulama kullanıcı dostu ve kolay bir uygulama olacak. Akaryakıt filomuzda edindiğimiz pazarlama tecrübemiz ile yönettiğimiz müşterilerin beklentilerini ve ne istediklerini tam olarak biliyoruz. Bir taraftan müşteri adaylarına neden elektrikli araç kullanmak kavramını iyi anlatmamız gerekiyor. Bu konuda proje ekiplerimiz yeni dönüşümde yeni terimler dahil  gündemde oluşan tüm teknik konuları yeni aday müşterilere aktarabilecek bir özet haline getirip bilinçlendirme yönünde paylaşımlarına devam ederken konusunda uzman satış ekiplerimiz ise bu konuda devamlı eğitilip tecrübeli bir danışan olarak mevcut müşterilerimize bu gelişimi aktarıyor.

Öngörümüz, bireylerde ve filolarda dönüşüm önümüzdeki 5-7 yıl içinde yüzde kırk paylaşımla tamamlanmış olacak. Kısaca bir evde iki araç var ise biri elektrikli araç olacak diğeri ise fosil yakıt tüketmeye devam edecek. Aynı durum filolarda da geçerli olacak. Öncelikle filo binek araçları sonrasında ticari araçlarda değişim hızlanacak. Bu dönemde oldukça fazla tüketim karşılaştırmaları olacak. Araç yatırımlarının geri dönüşüm hesabı ve fayda analizi yapılacak. Bizler bu süreçte iyi bir danışan olarak öncelikli yer almamız gerekiyor. Yeni sektörün ihtiyaç önceliği bu olacaktır.

En-ix teknolojisine sahip ENYAKIT uygulamanızdan bahsedebilir misiniz?

Enerji dönüşümündeki gelişmelerle ENYAKIT cep telefonu uygulamamızı daha da zenginleştirdik ve tüm hızıyla son kullanıcılar ile hızlıca tanıştırmaya devam ediyoruz. Gelişen teknoloji ile beraber son kullanıcı bu dönüşümde de hızlı faydalanma, çabuk bilgi edinme, kullanımı kolay, kullanıcı dostu ikmal ve uygulamaları daha fazla talep ediyor olacak. Kesintisiz bir yolculuk, bekleme yapmamak, kaç kilometre menzil, kolay randevu, hızlı ikmal, ödeme kolaylığı gibi terimler bu dönüşümde de daha çok olmaya devam edecek. İşte tam bu noktada hazırsanız en çok tercih edilen olmakta beraber önceliğimiz olan gelecek nesile sürdürülebilir bir gelecek bırakmaktaki yolculuğa hızlı bir şekilde katıldık demektir. İşte bu son kısım bizim daha da heyecanlandırıyor. En-ix teknolojisine sahip ENYAKIT cep telefonu uygulamamızda ise bizi dünyada ve Türkiye’de ilk yapan diğer özellik ise elektrikli araçlarda ikmal esnasında kullanılan dolum soketini araca takar takmaz aracınız yüksek verimli şarj istasyonu tarafından hiçbir kart veya herhangi bir tanımlama yapmadan sizi tanıyıp ikmale başlanmasıdır. En-ix teknolojisine sahip şarj istasyonlarımız soketi takar takmaz şarjı başlatan ve sonrasında doğru araca doğru faturalandırmayı anında yaparak ilk defa öne çıkan bir teknoloji olarak hizmet verecek.

‘ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANICILARINA KESİNTİSİZ BİR HİZMET VERMEK ÖNEM KAZANDI’

Gündemimizde olan enerji dönüşümü için ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle ENYAKIT olarak dünyada hızlı bir şekilde gelişen enerji dönüşümünde rol almak bizi heyecanlandırıyor. Çünkü bu dönüşümde gelecek nesile sürdürülebilir enerjinin kullanımı ile temiz bir çevre bırakmak ilk önceliğimizdir. Sizin de bildiğiniz üzere fosil yakıt tüketiminin gün geçtikçe dünyada bıraktığı kalıcı izler, gelecek için getirdiği tartışmalar devam ederken ve akabinde toplumsal bilimcilerin yaptığı açıklamalarla, araç üreticileri ve filo sahiplerinin yaptığı anlaşmalar, aldığı kararlar dönüşümü daha hızlandırdı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’miz de gerek elektrik üreticileri gerekse yeni yatırımcılar ile hızlı bir şekilde alt yapı çalışmalarını tamamlamak için gayretle çalışıyor. Yeni elektrikli araç modelleri piyasada yer alırken kurulan yüzlerce şarj istasyonu önümüzdeki yıllarda sayısı artacak elektrikli araç kullanıcılarına kesintisiz bir hizmet vermek önem kazandı. Kısaca biz ENYAKIT ailesi olarak bu süreçte bulunan herkesi gelecek için tebrik ediyoruz. Rekabete de inanıyoruz fakat bu süreç özellikle bu katılımın hem çocuklarımız hem de dünyamız için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Artık dünya değişiyor.

‘YATIRIMLARIMIZLA LİDER OLMAK TEK HEDEFİMİZDİR’

ENYAKIT cep telefonu uygulamamız bundan sonra devreye giriyor. Çünkü bu uygulama dünyada ve Türkiye’de ilk uygulama oldu. Birincisi hem yakıt hem de elektrik ikmalinin dijital bir ortamda yönetilebilen ilk uygulamasıdır. Bir araç filonuz var. Bir kısmı akaryakıt ve bir kısmı elektrik kullanıyor. Tüm filonuzun enerji kontrolü artık telefonunuzdaki ENYAKIT uygulaması ile parmaklarınızın ucunda oluyor. Tüketimlerinizi raporlarken, limitlendirme yapabiliyor ve aynı zamanda ödemelerinizi yönetebiliyorsunuz.

ENYAKIT ile gelecek için hedeflerimiz var. Çok çalışan ve vizyoner bir ekibimiz var. Kullanıcı dostu Türkiye’nin yeni nesil enerji ikmalcisi en-ix teknolojisine sahip ENYAKIT cep telefonu uygulaması ve özelliklerini hem insan gücümüzle hem de gelişen teknolojiyi de takip ederek zenginleştirmeye ve bu dönüşümde yatırımlarımızla lider olmak tek hedefimizdir.