Elektrik piyasası çalıştayı başladı

 Enerji Ticareti Derneği tarafından düzenlenen “Öngörülebilir Bir Elektrik Piyasası İçin Stratejik Yol Haritası Çalıştayı” Ankara’da başladı.

Enerji piyasalarında öngörülebilirliğin artırılması ve serbestleşmenin tamamlanması konularının tartışılacağı çalıştay iki gün sürecek.

Kamu ve özel sektörden birçok temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, “Serbest piyasada öngörülebilirlik ve rekabetçilik”, “Perakende Elektrik Piyasası”, “Mevzuat ve Denetim”, “Elektrik için Doğalgaz” ve “Enerji Borsası” başlıklı oturumlar yapılacak.

Çalıştay kapsamında yapılan oturumlardan elde edilen sonuçlarlar raporlaştırılacak ve çalıştayın ikincinci gününde geniş bir katılımcı grubuna sunulacak.

Bir otelde düzenlenen çalıştaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Enerji Piyasası İşletme AŞ, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ, Elektrik Üretim AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ gibi kamu kurumları ile önemli enerji şirketlerinin temsilcileri katılıyor.

Enerji Ticareti Derneği (ETD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Ergüven, enerji piyasalarında serbestliğe geçiş aşamasında yaşanan sorunlara yönelik kamu ve özel sektörün ortak çözüm önerileri geliştirebileceğini belirtti.

Ergüven, ETD tarafından Ankara’da düzenlenen “Öngörülebilir Bir Elektrik Piyasası İçin Stratejik Yol Haritası Çalıştayı’nda” yaptığı konuşmada, Türkiye’de enerji sektörünün daha iyi bir noktaya gelmesi için ilgili tüm paydaşların önerilerinin çalıştayda tartışılacağını söyledi.

Çalıştaya kamu ve özel sektörden önemli temsilcilerin katıldığını kaydeden Ergüven, “Serbest piyasaya geçişte sorunlar yaşansa da bu sorunlara ilişkin kamu ve özel sektörün birlikte geliştireceği fikirler var. Çalıştay süresince kamu ve özel sektörün katılımıyla bir beyin fırtınası toplantısı yapacağız.” dedi.

Ergüven, çalıştay sonunda ortaya çıkan fikirlerin raporlaştırılarak kamu ve özel sektörün üst düzey yöneticilerine sunulacağını dile getirdi.

Çalıştaydan elde edilecek sonuçların piyasa açısından önemli ipuçları oluşturacağını ifade eden Ergüven, “Sektörün daha iyi noktaya gidebilmesi için öneriler oluşturulacak. Tüm sektör için optimum doğru neyse biz bu çalıştayda onu bulmaya çalışacağız. Bir noktadan tutup, o noktanın üzerinde durmayacağız.” diye konuştu.

Enerji piyasalarında öngörülebilirliğin artırılması ve serbestleşmenin tamamlanması konularının tartışılacağı çalıştay iki gün sürecek. Kamu ve özel sektörden birçok temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, “Serbest piyasada öngörülebilirlik ve rekabetçilik”, “Perakende Elektrik Piyasası”, “Mevzuat ve Denetim”, “Elektrik için Doğalgaz” ve “Enerji Borsası” başlıklı oturumlar düzenlenecek.
AA