Çin beklenen piyasa reformunu açıkladı

 Çin yetkilileri Pazar günü, ülkenin petrol ve gaz endüstrisini daha verimli ve rekabetçi hale getirmek için piyasanın kaynak tahsisindeki rolünü artırmaya yönelik bir reform planı açıkladı.

 

Plan Çin Komünist Partisi (CPC) Merkez Komitesi ve hükümet tarafından onaylandı. Devlet kontrolündeki sektörün verimliliği artırmak için uzun zamandır düşünülen plan, konjonktürel ve yapısal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan ekonomideki yavaşlama nedeniyle Çinli yetkililer için öncelikli konuma geldi.

 

Reform, aynı zamanda ülkenin 2016-2020 için 13. Beş Yıllık Planı’nın da kilit düzenlemeleri arasında yer alıyor. Plan, liderliğin devlete ait petrol ve gaz şirketleri reformunu derinleştirmeye olan kararlılığını gösterirken ve uygun şirketlerin ortaklık tabanını çeşitlendirmeye ve karma sahiplik yapısını başlatmaya önem veriyor.

 

Reform kapsamında iş uzmanlığı temelinde petrol ve gaz endüstrisinin yeniden yapılandırılmasının sağlanması için çaba gösterilirken mühendislik şirketleri ile petrol ve gaz ekipmanları imalatçılarının bağımsız şirketler olarak faaliyet göstermeleri teşvik edilecek.

 

Çin’in petrol ve doğalgaz sektörünü, Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Çin Petrokimya Şirketi ve Çin Ulusal Offshore Petrol Şirketi adlı üç devlet şirketi kontrol ediyor. Bu üç dev şirket, petrol ve doğalgaz sektörünü kaynakları verimsiz kullanarak tekelleştirmekle suçlanıyor.

 

Reform, sektörün gereksinimlerine yanıt verebilecek uygun işletmelerin kamu kuruluşlarının hâkimiyeti altında olan petrol ve doğalgaz piyasasına girmesini öngörüyor.