Bakan Bayraktar, Başbağlar’dan “Birlik” mesajı verdi

Bakan Bayraktar: Ülkemiz yeni keşiflerle müreffeh bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Tek ihtiyacımız birlik içerisinde hareket etmek.” dedi.

Bakan Bayraktar, Başbağlar’dan “Birlik” mesajı verdi
SONER OKUR
  • Yayınlanma5 Temmuz 2024 18:01

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1993 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK terör örgütü tarafından katledilen 33 vatandaşı anmak için düzenlenen törene katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Bayraktar, Türkiye’nin yeni petrol ve doğal gaz keşifleriyle müreffeh bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek “Tek ihtiyacımız olan birlik olmak, beraber olmak, birlik içinde hareket etmek.” dedi.

Jandarmayı Ziyaret

Bakan Bayraktar, Erzincan programı kapsamında ilk olarak Başbağlar Jandarma Karakol Komutanlığı’nı ziyaret etti. Başbağlar köyünde şehitler için yapılan anıta giderek dua eden Bakan Bayraktar, daha sonra Kültür Evi önünde düzenlenen törene geçti. Programa Bakan Bayraktar’ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Komutanı Korg. Veli Tarakçı, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

İnsanlık Dışı Saldırı

Bakan Bayraktar, anma töreninde yaptığı konuşmada ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. PKK’nın Başbağlar köyünde dünyanın gördüğü en alçak ve en insanlık dışı saldırılardan birini düzenlediğini söyleyen Bayraktar, “PKK’lı teröristler, akşam namazını kılmak için köy camisine giden vatandaşlarımızı meydanda toplayarak onları katletti kurşuna dizdi. Cami, okul ve köydeki evlerin tamamını ateşe verdiler. 33 vatandaşımızı şehit ettiler. Burada sıkılan kurşunlar, elbette sadece buradaki köylülerimizi değil; insanlığı, insanlığın vicdanını ve tüm milletimizi hedef aldı.” dedi.

Teröristler Nefes Alamıyor

Bayraktar, Türkiye’nin terör örgütleriyle amansız bir mücadele sürdürüldüğünü ifade ederek “Teröristlerden döktükleri kanın hesabını katbekat her an her yerde soruyoruz.

Nerede olurlarsa olsunlar peşlerini bırakmıyor, yakalıyor, gereğini yerine getiriyoruz.

Hamdolsun şimdi ülkemizin hiçbir yerinde teröristler nefes alamıyor.” diye konuştu.

Gabar En Büyük Keşif

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Şırnak Gabar bölgesinin terörden tamamen temizlendiğinin altını çizen Bayraktar, “Gabar’da, cumhuriyet tarihinin karalarımızdaki en büyük petrol keşfini gerçekleştirdik. Bugün itibarıyla Gabar’da 41 kuyuda günlük 45 bin varilin üzerinde Türkiye’nin en kaliteli petrol üretiyoruz. Şimdiden 3 bin insanımıza yeni iş imkânı sağladık.” dedi.

Bölgenin Çehresi Değişti

Tüm bu yapılan ve yapılacak yatırımlarla bölgenin çehresinin değiştiğine işaret eden Bayraktar, “Ülkemiz de yeni yapacağımız doğal gaz ve petrol keşifleriyle enerjide dışa bağımlılığımızı düşürerek çok daha güçlü ekonomisi olan çok daha kuvvetli, kalkınmış ve müreffeh bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Tek ihtiyacımız olan şey birlik olmak beraber olmak birlik içinde hareket etmek.” ifadelerini kullandı.

10 Milyon Tonluk Dağı Kaldırdık

Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesinde 13 Şubat’ta bir maden sahasında meydana gelen toprak kaymasında devletin tüm imkanlarıyla sahada seferber olduğunu belirterek “Bizler sahada büyük bir samimiyetle büyük bir gayretle adeta işçilerimizin üzerinden 10 milyon tonluk o dağı kaldırdık ve işçi kardeşlerimizin cenazelerini ailelerine teslim ettik. Artık Can Erzincan bizim ikinci memleketimiz oldu.” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, töreninin ardından 33 vatandaşın defnedildiği Başpınar köyündeki şehitliği ziyaret etti.