Azerbaycan ve İngiltere, enerji iş birliğini görüştü

Azerbaycan ve İngiltere arasındaki görüşmede ağırlıklı olarak petrol piyasasındaki son gelişmeler ve yenilenebilir enerji konuları ele alındı. Azerbaycan ve İngiltere Hükumetler arası İktisadi İşbirliği  Komisyonu Eş Başkanları olan Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Shahbazov ve Birleşik Krallık Parlamento Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısıı Graham Stuart arasında düzenlenen video konferansta ikili enerji iş birliği görüşüldü. Toplantıda Graham […]

Azerbaycan ve İngiltere, enerji iş birliğini görüştü
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma7 Temmuz 2020 11:27

Azerbaycan ve İngiltere arasındaki görüşmede ağırlıklı olarak petrol piyasasındaki son gelişmeler ve yenilenebilir enerji konuları ele alındı.

Azerbaycan ve İngiltere Hükumetler arası İktisadi İşbirliği  Komisyonu Eş Başkanları olan Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Shahbazov ve Birleşik Krallık Parlamento Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısıı Graham Stuart arasında düzenlenen video konferansta ikili enerji iş birliği görüşüldü.

Toplantıda Graham Stuart, salgının küresel ekonomi ve enerji sektörü, özellikle petrol fiyatları üzerindeki etkisi hakkında değerlendirmelerde bulunarak Azerbaycan ve İngiltere arasında yenilenebilir enerji verimliliği konusundaki iş birliği fırsatları hakkında bilgi aldı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Shahbazov ise yenilenebilir enerji, devam eden pilot projeler ve planlanan enerji ihaleleri hakkında bilgiler verdi. Shahbazov ayrıca, petrol piyasasını istikrara kavuşturmak için OPEC+ toplantısında alınan kararların önemini vurgulayarak tarihte ilk kez büyük hacimlerde petrol üretimini azaltma kararının uygulandığını hatırlattı. Bakan, Azerbaycan’ın enerji alanındaki yükümlülüklerinin BP ve SOCAR gibi şirketler vasıtasıyla yerine getirildiğini de sözlerine ekledi.