Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’ye yüzde 19.49 artış yapıldı

TABGİS Başkanı Murat Bilgin “Bayiye reva görülen marjın %78’i kredi kartı komisyonuna gidiyor” dedi.

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’ye yüzde 19.49 artış yapıldı
SONER OKUR
  • Yayınlanma3 Temmuz 2024 13:14

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV oranı % 19,49 arttı.

Geçen yıl Temmuz ayında yapılan değişiklikle akaryakıt ürünlerindeki özel tüketim vergisi tutarlarının Ocak ve Temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen yurt içi üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranına göre belirleneceği şekilde düzenleme yapılmıştı. Buna göre, pompaya yansıyacak yeni ÖTV oranları aşağıdaki gibi belirlendi.

TABGİS Başkanı Murat Bilgin hem ÖTV, hem de geçtiğimiz günlerde yapılan elektrik zammıyla birlikte tüm genel giderlerin ortalama 10 kuruş civarında artarak litrede 3,47 TL’ye yükseldiğini, bu giderlerin de hayatın olağan akışına son derece aykırı bir durum içerisinde ortalama 1,93 TL’lik bir marjla karşılanmaya mecbur bırakıldığı sıkıntılı bir süreç içinde olduklarını söyledi.

Bugün yapılan fiyat artışıyla birlikte giderler içerisinde son yılların en büyük sorunu olan kart komisyon maliyetinin de litrede 1,50 TL’ye çıktığını belirten TABGİS Başkanı, böylece bayiye reva görülen marjın % 78’inin sadece kredi kartı komisyonuna gittiğini vurguladı.

Bayilerin başta kart komisyon maliyeti olmak üzere marjlar üzerinde uzun zamandır yaşanan daralmanın yaratmış olduğu sorunları aktarmak üzere geçtiğimiz hafta içinde hem EPDK, hem de TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Muş ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Murat Bilgin, öncelikli taleplerinin bayi brüt kârının genel giderleri karşılayabilecek düzeye acilen getirilmesi yönünde olduğunu ve bu görüşmeleri ilgili kişi ve kurumlarla görüşmeye bu hafta da devam edeceklerini sözlerine ekledi.