Akaryakıt sektöründeki denetim çalışmalarına ağırlık verilecek

 Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ’nin yüzde 100 hissesinin Zülfikarlar Holding’in iştiraki olan Turkuaz Petrol’e devri için düzenlenen tören sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt sektöründeki denetim çalışmalarına ağırlık verileceğini söyledi.

Akaryakıt sektörüne yönelik bir çalışmanın bulunup bulunmadığını sorulması üzerine Ağbal, akaryakıt sektörünün ekonomi için son derece stratejik bir sektör olduğunu, bütçede vergi gelirleri bakımından da önemli gelir kaynağı oluşturduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı olarak genel anlamda kayıt dışı ekonomi ile mücadele bakımından birçok anlamda çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Ağbal, şunları kaydetti:

“Akaryakıt sektöründe son dönemde kayıt dışılığın arttığına dönük birtakım açıklama ve değerlendirmeleri dikkatle takip ediyoruz. Çalışmalara başladık. Akaryakıt sektörüyle ilgili yaygın, yoğun vergi denetimleri dahil olmak üzere kaçak ve kayıt dışı akaryakıt kullanımı ve sektörde birtakım belgelerin kanunlara uygun olmayacak şekilde kullanılması suretiyle haksız kazanç elde etmeye dönük faaliyetlerle ilgili kapsamlı çalışmalar olacak. Bunu son derece önemsiyorum. Akaryakıt sektörü birçok sektörü etkiliyor. Önümüzdeki günlerde akaryakıt sektöründeki denetim çalışmalarına ağırlık vereceğimizi ifade etmek istiyorum.”