Akaryakıt sektöründe ‘en itibarlı’ şirket OPET seçildi

Türkiye İtibar Akademisi tarafından, Türkiye genelinde 15 bin kişi ile gerçekleştirilen “Türkiye İtibar Endeksi Araştırması”nda, akaryakıt sektörünün en itibarlı şirketi 13’üncü kez OPET oldu.

Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl 13’üncü kez yapılan “Türkiye İtibar Endeksi Araştırması” sonuçları açıklandı. Araştırma, Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Türkiye Örneklemi” olarak kabul ettiği 26 bölgede, 15 Aralık 2023-12 Ocak 2024 tarihleri arasında yaklaşık 15 bin kişi ile gerçekleştirildi. 40 farklı sektörde kurumların algılanan değerlerini ortaya koyan Türkiye İtibar Endeksi’nde akaryakıt sektörünün en itibarlı şirketi 13’üncü kez OPET seçildi.

Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nda katılımcıların yüzde 27,6’sı akaryakıt sektörünün en itibarlı markası olarak OPET’i gördüklerini beyan etti. OPET bu oran ile ikinci sırada yer alan markadan 5,9 puan, üçüncü sırada yer alan markadan ise 16,5 puan daha yukarıda yer aldı.

Katılımcıların OPET’i en itibarlı şirket olarak tercih etmesinde ise 5 faktörün etkili olduğu belirtildi. Bunlar arasında ilk sırada “Türkiye ekonomisine katkıda bulunması” yer alırken, sonrasında “Köklü, sağlam bir kurum olması”, “profesyonel ve nitelikli çalışanlarının olması”, “üstün hizmet ve ürün kalitesi sunması” ve “çevre, eğitim, sağlık gibi konularda sorumluluklarını yerine getirmesi” de diğer etkenler olarak sıralandı.

HER İKİ KADINDAN BİRİ İÇİN EN İTİBARLI MARKA OPET

Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nda kadınların OPET sevgisi de öne çıktı. OPET’i en itibarlı şirket olarak gören katılımcıların cinsiyetine göre dağılımında, kadınların oranı yüzde 52,1’i buldu. Diğer akaryakıt şirketlerine göre kadınlardan en yüksek oyu alan OPET, erkek katılımcıların da yüzde 47,9’unun beğenisini kazandı.

Bir diğer dikkat çeken kategori de yaş dağılımında gözlendi. 25-34 yaş aralığındaki katılımcıların yüzde 34,9’u OPET’i ilk sıraya taşırken, diğer şirketlerde söz konusu yaş grubunun ağırlığı yüzde 29-25’lerde kaldı. OPET’i itibarlı firma olarak belirten katılımcılar için en çok güvenilen haber kaynakları ise sırasıyla firma çalışanları, internet ve web siteleri, köşe yazarları, editörler olarak açıklandı.

“13’ÜNCÜ KEZ EN İTİBARLI ŞİRKET SEÇİLMEK GURUR VERİCİ”

OPET Genel Müdürü Özgür Kahramanzade, müşteri memnuniyeti ve kalite odaklı iş stratejisi ile sektörde fark yarattıklarını belirterek, “OPET, güçlü vizyonu, sosyal sorumluluk projeleri ile yıllardır sektörünün lovemark’ı ve en itibarlı markası. Türkiye genelinde geniş katılım ile gerçekleştirilen İtibar Endeksi Araştırması’nda yine “en itibarlı” şirket seçilmemiz bize gurur veriyor. 13 yıldır devam ettirdiğimiz bu sonuç, müşterimizin gözünde bulunduğumuz konumu göstermesi açısından da çok değerli” dedi.