Türkiye Enerji Zirvesi

Akaryakıt istasyonlarında elektrikli şarj atağı

Akaryakıt istasyonlarında elektrikli şarj atağı

EPDK verilerine göre kurumun şarj ağı işletmeci lisansı verdiği şirket sayısı 132’ye yükseldi. Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu sayısıysa Temmuz itibarıyla 3 bin 790’a, şarj noktası sayısı ise 8 bin 1’e yükseldi. Bu dönüşümün en önemli ayağını hem fiziki koşulları hem altyapısıyla akaryakıt istasyonları oluşturuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından paylaşılan verilere göre şarj ağı işletmeci lisansı 132’ye yükseldi. Ayrıca elektrikli araçlar için yapılan düzenleme ve yatırımlarla ticari olarak şarj hizmeti sağlanan noktaların Temmuz itibarıyla 3 bin 790’a, şarj noktası (soketi) sayısının ise 8 bin 1’e yükseldiği açıklandı. Şarj hizmeti faaliyetlerine yönelik yasal altyapının oluşumundan önce piyasada sadece 5 şirket şarj hizmeti faaliyeti gösteriyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran 2023 sonu itibarıyla Türkiye genelinde 27 bin 476 adet şarj edilebilir elektrikli araç bulunuyor. Halihazırda şarj hizmeti verilen 3 bin 790 şarj istasyonunda 6 bin 112’si alternatif akım (AC) ve 1889’u doğru akım (DC) şarj noktası (soketi) bu araçlara hizmet veriyor.

TÜRKİYE’DE 81 İLİN TAMAMINDA HALKA AÇIK ŞARJ NOKTALARI HİZMET VERİYOR

AB ülkeleri ile kıyaslandığında araç başına düşen şarj noktası sayısında Türkiye, Avrupa’da üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye, Avrupa’da AC şarj noktası açısından 2., DC şarj noktası açısından 3., toplam şarj noktası açısından 2. sırada yer alıyor.

2023 Haziran itibarıyla Türkiye’de yaklaşık olarak her 3,5 elektrikli araca 1 soket düşüyor. Bu oran AB ülkeleri genelinde ortalama 13 araca 1 soket olarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de elektrikli araç pazarı ve şarj ağı altyapısı hızlı gelişim gösteriyor.

EPDK verilerine göre, şarj noktalarının illere göre dağılımında, 2 bin 200 şarj noktasıyla İstanbul öne çıkıyor. İstanbul’un ardından Ankara 822, Antalya 682, İzmir 402, Bursa 357, Muğla 314, Kayseri 254, Konya 247, Eskişehir 178 ve Afyonkarahisar 140 şarj noktasına sahip bulunuyor.

Türkiye’deki mevcut şarj noktalarının İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir başta olmak üzere nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde kümelendiği görülürken, Türkiye’nin 81 ilinin tamamında halka açık şarj noktaları elektrikli araç sahiplerine hizmet veriyor.

Şarj ağı işletmeci lisansı sahiplerinin artması, bu alanda sağlanan destek ve teşviklerle şarj noktası sayısının tüm ülke genelinde artışının devam etmesi bekleniyor.

AKARYAKIT İSTASYONLARI ŞARJ İSTASYONU AÇISINDAN GÖZDE LOKASYONLAR

Bu dönüşümde özellikle akaryakıt istasyonlarının payı ve sorumluluğunun altı çiziliyor. Türkiye’de akaryakıt istasyonları birer yaşam alanı haline geldi ve her geçen gün de gelişerek dönüşüyor. Bu açıdan akaryakıt istasyonları hem tüketicinin şarj süresince vakit geçirebileceği hem istasyonların ulaşılabilirliği hem de tüketicinin güven duyduğu markalara olan bağlılığı açısından gözde lokasyonlar olarak görülüyor. Akaryakıt istasyonlarının şarj hizmetinde alt yapı yeterliliği ve hizmet kalitesi göz önünde bulundurulduğunda şarj ağı artışı konusunda yükselişe katkısının büyük oranda olacağı öngörülüyor.

EPDK’nın resmi verilerine göre akaryakıt sektöründe de elektrikli araçlar şarj ağı lisansı konusunda bir dönüşüm yaşanıyor. Akaryakıt sektöründeki bazı firmalar şarj ağı işletmeci lisansı için başvuru yaparken, bazı akaryakıt firmalarıysa istasyonlarına elektrikli şarj istasyonu kurmak için lisans alan markalarla anlaşma yaptı.

Akaryakıt sektöründe Petrol Ofisi Grubu, Shell&Turcas, Güzel Enerji, Energy Petrol ve Soil Petrol A.Ş. şarj ağı işletmeci lisansı alırken, Blue Akaryakıt LPG sektöründe, Tora ise akaryakıt otomasyonu alanında lisans alan firma oldu. Petrol Ofisi Grubu; son dönemde yapmış olduğu iş birliği sonucunda şarj istasyonu kurulacak istasyonlarında Borusan EnBW markasını kullanacak. Bununla birlikte, Shell&Turcas; ReCharge, Güzel Enerji; Şarjet, Otojet, Otojet Güzel Enerji, Energy Petrol ise Energy Enerjik ve Soil Petrol A.Ş. de Soil markalarıyla şarj istasyonu hizmeti veriyor. LPG sektöründe şarj ağı lisansı almış olan Blue Akaryakıt; Petrodem, Otomasyon alanında hizmet veren Tora ise kendi adını taşıyan Tora markasıyla hizmet veriyor.

Ayrıca şarj ağı işletmeci lisansı almayan akaryakıt dağıtım firmaları, istasyonlarında elektrikli şarj istasyonu kurmak için lisans alan markalarla anlaştı. OPET, Koç Grubu markası olan WAT Mobilite ile anlaşma yaparken, Aytemiz ve Kadoil Eşarj markasıyla, Türkiye Petrolleri de ZES markasıyla istasyonlarında şarj istasyonu hizmeti veriyor.

‘TÜKETİCİLER ‘YOLDA ŞARJIM BİTERSE’ ENDİŞESİ YAŞAMADAN GÜVENLE SEYAHAT EDEBİLİRLER’

EPDK’nin “Serbest Erişim Platformu-Şarj@TR” programı, elektrikli araçlara şarj hizmeti verilen yerlerin soket ve istasyon bazında görülebileceği güncel ve güvenli mobil destek uygulaması olarak elektrikli araç kullanıcılara kolaylıklar sağlıyor.

Şarj@TR uygulaması üzerinden halka açık şarj istasyonlarının coğrafi konumları, şarj ünitesi ve soket sayıları, tipleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, müsaitlik durumları ve şarj hizmeti fiyatları elektrikli araç kullanıcılarının erişimine açık bulunuyor.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye’deki elektrikli araç piyasası ve şarj ağının hızla geliştiğini belirterek, “Biz de bu süreçte hem yatırımcılarımızın önünü açıyor hem de tüketicilerimizin ihtiyacı olan en kaliteli hizmetin sağlanacağı bir piyasa için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Elektrikli araç sahiplerine kurumumuzun geliştirdiği şarj@tr uygulamasını kullanmalarını da özellikle tavsiye ediyoruz. Böylece ‘yolda şarjım biterse’ endişesi yaşamadan güvenle seyahat edebilirler” ifadelerini kullandı.