“Akaryakıt istasyonları hava su saatlerini sökebilir”

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı açıklamada akaryakıt istasyonlarındaki ‘hava su saatlerinin’ TSE tarafından denetlendiğini belirterek ceza yeme endişesiyle bu saatlerin sökülebileceğini bildirdi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt istasyonlarda lastik hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlara ceza kesilebildiğini belirterek “15 bin liraya kadar çıkabilecek cezalar, bu hizmetin ücretsiz verildiği sektörü […]

“Akaryakıt istasyonları hava su saatlerini sökebilir”
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma10 Şubat 2020 12:08

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı açıklamada akaryakıt istasyonlarındaki ‘hava su saatlerinin’ TSE tarafından denetlendiğini belirterek ceza yeme endişesiyle bu saatlerin sökülebileceğini bildirdi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt istasyonlarda lastik hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlara ceza kesilebildiğini belirterek “15 bin liraya kadar çıkabilecek cezalar, bu hizmetin ücretsiz verildiği sektörü zora sokar. Akaryakıtçılar ceza endişesiyle ücretsiz hava su saatlerini sökebilir” ifadesini kullandı.

Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, istasyonlarda ücretsiz olarak kullanılan “hava su saatlerinin” bu yıl itibarıyla Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenmeye başladığını bildirdi.

Akaryakıt ve LPG gibi ürünlerin sayaç muayenelerinde uygunsuzluk tespiti halinde akaryakıt istasyonuna idari para cezası verilebildiğini belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Akaryakıt ve LPG gibi ürünlerde sayaçlara uygulanan denetim doğru ancak ticarete konu olmayan ürünlerde denetim yapılması uygun değil. İstasyonlarda motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlara ceza uygulanması sektörde ciddi sıkıntıya neden olacaktır. Zira, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ticarete konu ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalanmasını esas kılmaktadır. Arabasının lastiğine hava basan müşterilerden para alınmadığı müddetçe ticaretten bahsetmemiz söz konusu değildir. 15 bin liraya kadar çıkabilecek cezalar, bu hizmetin ücretsiz verildiği sektörü zora sokar. Akaryakıtçılar ceza endişesiyle ücretsiz hava su saatlerini sökebilir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan talebimiz ticarete konu olmayan bu hizmete ilişkin muayene zorunluğunun ivedilikle kaldırılmasıdır.”

Türkiye Petrolleri’ne kadın eli değdi