IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

"İstanbul ve Gelibolu'daki RES'lere tebliğ engeli"
11 Eylül 2013 11:11
Türkerler Enerji Genel Müdürü Hulusi Kara’nın gazetemizin Ankara muhabiri Yaprak Aktaş’a yaptığı açıklamalara göre; istenilen ornitolojik ve ekolojik değerlendirme raporlarının sunulmasına rağmen, Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü olumsuz görüş verecek bir tebliğ hazırlığı içerisinde. Tebliğin çıkması durumunda bölgede TEİAŞ’ın yıllık kazancı 90 milyon TL’ye yakın olan 1000 MW gücündeki projelerin yapımı engellenecek.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Yaprak Aktaş  / Ankara  

 
TÜREB’in daha önce yayımladığı 2013 yılının istatistik raporuna göre inşaat halindeki RES’lerin işletmeye alınmasıyla birlikte bölgeler arası birincilik Ege’den Marmara’ya geçecek. Türkerler Enerji Genel Müdürü Hulusi Kara’nın verdiği bilgilere göre ise; Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü, İstanbul ve Gelibolu bölgesinde yapılacak RES yatırımları için olumsuz görüş verecek bir tebliğ hazırlığı içerisinde. Tebliğin yayınlanması durumunda şirketlerin TEİAŞ’a katkı payı bedeli olarak ödeyeceği yılda 90 milyon TL’ye yakın kazancı devlet alamayacak. 1000 MW’lık RES projelerin yapımı engellenecek. 
 
 İstanbul ve Gelibolu’da yapılacak RES yatırımları için istenilen ornitolojik ve ekolojik değerlendirme raporlarının sunulmasına rağmen Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğünün görüşü bekleniyor. İstanbul ve Gelibolu bölgesindeki rüzgar projelerine Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü’nün görüş vermeyeceği yönünde dedikoduların olduğunu bildiren Kara, görüşlerdeki gecikmelerin de yaşanan gecikmeyi desteklediğini söyledi. Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü’nün rüzgar yoğunluğu yüksek tepelere uygun görüş vermeyeceği yönünde söylentilerin olduğuna değinen Kara, “Bunun Orman Bakanlığı’nın kendi iç tasarrufu olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla böyle bir tebliğin çıkması halinde o bölgedeki yaklaşık 1000 MW gücündeki proje etkileniyor. Bu projenin hepsi ihaleyle alınmış olup, katkı payı 20 yıl süresi boyunca TEİAŞ’a ödenecek ve her yıl eskale edilip arttırılacaktır. Bu projelerin hepsi ihaleyle alınmış olup, tüm projelere yüzde 30 oranında devletin gelirine ortak olduğu projeler. Bu projelerin yapılamaması durumunda devlet de ciddi oranda gelir kaybına uğrayacaktır.” dedi.
 
Kara: “Değişen hiçbir mevzuat yatırımcıyı geriye götürmemeli”
 
Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü’nün ‘Ekosistem Değerlendirme Tebliği’ hazırlığında olduklarının duyulması üzerine RES yatırımcıları telaşlandı. Bu tebliğin çıkması durumunda hiçbir projenin yapılma imkanı yok. Türkerler Enerji olarak bölgede 30 MW kurulu gücünde RES projelerinin olduğunu bildiren Kara, EPDK’dan lisans almış, uygun bulma kararı almış veya 2007 yılından bu yana bekleyen projelerin ekolojik ve ornitolojik raporlarının sonuçlarına bakarak rüzgar santrali yapmasına engel olmayan yerlere iznin verilmesinin beklentiler arasında olduğunu kaydetti. Kara, değişen hiçbir mevzuatın yatırımcıyı geriye götürmemesi gerektiğini vurguladı.
 
Kara, gelecek dönemde yapılacak yeni başvurularda çıkacak tebliğin uygulanmasının daha doğru olduğunu savundu ve “2007 yılındaki başvurular, devlete güvenip, ihalelere girmiş, devlete ciddi oranda teminat mektupları vermiş bulunmaktalar. Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğü yeni bir mevzuat çıkarmaya çalışarak bu süreci engellemeye çalışmaktadır. Bunun sonucunda 1000MW’lık santral bugün, Bir milyar Euro’luk yatırım engellenmiş olacaktır” şeklinde konuştu.  
 
Şu anki mevzuata göre de engel olacak bir durumun söz konusu olmadığını bildiren Kara, yapım aşamasına geldiklerini ancak yatırımı yapamadıklarını söyledi. Kara, yatırım tutarının yüzde beşi civarlarında teminat mektuplarının TEİAŞ’a ve EPDK’ya vermiş olduğunun altını çizdi ve 30 MW’lık santral için yaklaşık 2 milyon 800 bin TL teminat mektubunun EPDK’ya verildiğini söyledi. Kara, şöyle ekledi: “Beklentimiz, Enerji Bakanlığı yetkililerimizle, Orman Bakanlığı yetkililerinin bir araya gelerek bu durumu çözmeleri. Bu projelerin ortağı devlet. Ümit ediyoruz ki ülkenin en rüzgarlı ve verimli bölgesindeki rüzgar santraları için görüşler olumlu çıkar. Yatırım yapmak istiyoruz ve önümüzün açılmasını istiyoruz. 6-7 yıl beklemiş insanların şu anda böyle bir şeyle karşılaşması kötü bir sürpriz. Şayet böyle bir mevzuat çıkarılsa bile bu mevzuatın yeni başvurularda dikkate alınmasını istiyoruz.” 
 
“Güç düşümüne gidiyoruz”
 
Türkerler Enerji’nin 21 adet, 1.132 MW toplam kurulu güce sahip RES üretim lisansıyla yatırım ve işbirliği çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Kara, bu projelerden 164 MW gücündeki dört projeye ÇED işlemlerinin devam etmesi nedeniyle halen lisans alınamadığını söyledi. Bazı kamu kurumlarından gelen olumsuz görüş sebebiyle bazı projelerde güç düşümüne gittiklerini kaydeden Kara, “Üç projede yaklaşık 100 MW civarında güç düşümü için önümüzdeki günlerde ilgili Kurum’a başvuracağız” dedi.
 
“Geriye kalan lisanslı 17 projemizin toplam kurulu gücü 854 MW civarında olacak olup, bu projelerin yatırımlarını gerçekleştirebilmek için hem tribün üreticileri hem de bankalar ile görüşmeler yapmaktayız” diyen Kara, 2014 yılı içinde Tekirdağ ve Balıkesir illerinde bulunan 3 adet RES projesinin yatırımı ile sürece başlayacaklarını söyledi. Kara, Türkerler Enerji’nin bu üç projeyle 110 MW’lık bir kurulu gücü ülke hizmetine sunacağını söyledi. Bu üç proje ile ilgili sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini vurgulayan Kara, ilerleyen günlerde sözleşmenin imza altına alınacağını kaydetti ve ekledi: “Bunu takip eden günlerde 150-200 MW aralığında gruplar yapılarak yapılan görüşmeler hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak kalan projeler süratle hayata geçirilecek.”

Kayıp kaçak hedefleri yeniden belirlenmeli 
 
Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hisseni 118 milyon dolarla Türkerler İnşaat AŞ’nin almasıyla başlayan süreci değerlendiren Kara, yapılan tespitler sonucunda bölgenin kayıp kaçak oranlarının yüzde 65 civarında olduğunu söyledi. Kara, EPDK’nın yılsonuna kadar kayıp kaçak oranlarında yüzde 52 sınırını getirmesiyle birlikte kalan beş aylık süre içerisinde çalışmalarına hız vereceklerini ancak EPDK’nın verdiği hedefi yakalayıp yakalayamayacaklarını bilemediklerini söyledi. 
 
Hedeflerin tutturulamaması durumunda yüzde birlik bir kaybın 6 milyonluk bir zarara denk geleceğine dikkat çeken Kara, “EPDK’dan beklentimiz biz ve Dicle gibi yüksek kayıplı olan bölgelerin kayıp kaçak hedeflerinin yeniden değerlendirilmesi. Yılın sonuna kadar yüzde 52 hedefini tutturabilir miyiz onu bilemeyiz ama kalan beş ayda tutturulması zor görünüyor. Beklentimiz biz ve bizim gibi kayıp kaçak oranları yüksek olan bölgelerin hedeflerinin yeniden belirlenmesi gerekir” şeklinde konuştu.
 
Bölge halkına ödeme alışkanlığının kazandırılması şart
 
Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ’nin Türkerler’e devir töreninin yapılmasıyla birlikte tüketicilere yönelik belli ödeme metotlarının uygulanacağını bildiren Kara, hedeflerinin bölge halkına ödeme alışkanlığını kazandırmak olduğunu söyledi. Kara, “Devletin malı olarak görülüyor ama artık burası özel bir şirket” dedi ve bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yatırımları yaparak o bölgenin kayıp kaçak oranlarının düşüreceklerini söyledi.
  
EPDK’nın getirdiği yüzde 52 kayıp kaçak sınırının bazı bölgeler için yeniden düzenlenmesini gerektiğini kaydeden Kara, gerçekleşmemiş bir hedefin ilerleyen yıllara sarkmasının doğru olmayacağını bildirdi. Kara, yılsonunda gerçekleşen kayıp kaçak oranlarının referans alınarak kayıp oranlarına getirilen sınırlamanın yeniden düzenlenmesini istediklerinin altını çizdi. 
ABD Shale’i bulduktan sonra gazda sıkıntı yaşamayız  
Doğal gazdan elektrik üretiminin oldukça fizıbıl hale geleceğini belirten Kara, doğal gaz arzında bir sıkıntı yaşanacağını öngörmediklerini söyledi. Kara, dünyanın en büyük gaz ithalatçısı konumunda olan Amerika’nın Shale Gas’ı bulmasının ardından gaz rezervine sahip ülkelerin gazı satacak ülke aradıklarını söyledi. Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı yakaladığı avantajla beraber Avrupa’ya gazın taşınmasının planlandığı projeler sayesinde Türkiye’nin hiçbir zaman gazsız kalmayacağını kaydeden Kara, “Belki fiyatlar artar ama fiyatların artması tamamen piyasa koşullarındandır. Gazsız kalacağımızı düşünmüyoruz” dedi.
 
BOTAŞ’ın sıkıntı çekeceğini düşünmediklerini bildiren Kara, Rusya ile Türkiye arasındaki mevcut doğal gaz anlaşmasının birisinin yenilenmediğini anımsatarak, “Özel şirketler bu vesileyle Rusya’dan gaz getirme hakkına haiz oldu. Dolayısıyla bu yolun açık olacağını ve gaz imkanının olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Eyüp’te doğal gaz santrali 
 
İstanbul Eyüp’de 1200 MW kurulu gücünde bir doğal gaz santrali projelerinin olduğunu açıklayan Kara, proje için EPDK’ya başvurduklarını bildirdi. Kara, EPDK görüşünün sağlandığını,  ÇED ve diğer işlemler için sürecin devam ettiğini kaydetti. 
 
Kara, Eskişehir ili Merkez İlçesi’nin Muttalip Köyü’nde kurulacak olan doğal gaza dayalı kombine çevrim santralinden de söz etti. 609 MW kurulu gücünde ve yılda yaklaşık 4,8 milyar kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip olacak ES/ES doğal gaza dayalı kombine çevrim santrali projesinin saha ve coğrafi konum anlamında çok iyi bir yere sahip olduğunu belirten Kara, “Enerji nakil hattına 1,5 km, doğal gaz boru hattına 1 km. Güzel bir tesis. Bunun yapımı için birkaç yatırımcı, üretici ile görüşüyoruz. O projenin de hayata geçeceğini düşünüyoruz” dedi. 
 
ES/ES doğal gaz çevrim santralinin hayata geçmesi için yüksek verimli türbin üreticileriyle görüşmelerinin sürdüğünü belirten Kara, “Çin firmaları dahil olmak üzere pek çok üretici ile görüşüyoruz. Şu an olumlu bir aşamaya geldik. Bu projenin hayata geçirilmesine olumlu gözle bakıyoruz” diye konuştu. 
 
Önümüzdeki üç yıl içinde ciddi şekilde doğal gaza geri dönüş olacağını öngördüklerini belirten Kara, şunları söyledi: “Rüzgar santralini Orman Bakanlığı yaptırmıyor, HES’leri çevreciler yaptırmıyor. Gelinen noktada enerji arz güvenliğini sağlamak için doğal gaza dönüş olacak. Dolayısıyla doğal gaz projelerinin hayata geçeceğini düşünüyorum.önümüzdeki yıllarda yüksek verimli türbinler kullanılarak yapılan doğal gaz projelerinin hayata geçeceğini düşünüyorum.”

Üretmeden elektrik satmak doğru değil
 
Türkerler Enerji’nin elektrik toptan satış lisansının olduğunu ancak geçici bir dönem işlem yapmadıklarını kaydeden Kara, “Üretim santralimiz olmadan yani; enerjimiz olmadan bu işi yapmayı uygun görmüyoruz” dedi. 
 
Enerjisi olmayan bir toptan satış şirketinin piyasaya elektrik alıp satmasında ciddi sorunların doğabileceğini bildiren Kara, “Üretimi olmayıp kıt kanaat nakdiyle bu işi yapmaya çalışanların sonunun hüsran olduğunu gördük. Piyasa fiyatlarına bağlı işlem yapılıyor. Oysa nihai fiyatta indirim yaparak tüketiciye satıyorsunuz. Bu da zarar ettiğiniz anlamına gelir” dedi. 
 
 
Enerji sektörüne girmek değil, kalabilmek önemlidir
 
Enerji sektörünün iyiye gittiğini ve belirsizliklerin azaldığını vurgulayan Kara, “Herkes enerji yatırımını deneyecektir ama günün sonunda işi bilenler ayakta kalacaktır” dedi. Sevdiklerine HES alan kişilerin olduğuna vurgu yapan Kara, yatırımcıların, işi bilen insanlarla yola çıkmaları gerektiğini söyledi ve enerji sektörüne girebilmenin değil, kalabilmenin önemli olduğunu söyledi. 
 
 
Alaşehir JES’in 2014’ün ilk çeyreğinde devralması bekleniyor
 
 
Manisa – Alaşehir sınırlarında jeotermal santrali için 24 MW’lık lisanslarının olduğunu belirten Kara, tesisin henüz yapım aşamasında olduğunu ve 2014 yılının ilk çeyreğinde devralmaya çalışacaklarını söyledi. Tüm alt yapı çalışmaları ve ihalelerin tamamlandığını belirten Kara, inşaat sürecinin ve aynı sahada kuyu açma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Kara, “Bu sahamızda önümüzdeki dönemlerde daha ciddi oranlarda JES Projelerimizin hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi.
 
EPDK’nın ihaleye davet etmesini bekliyoruz
 
Güneş enerjisi başvuruları kapsamında EPDK’ya üç ayrı proje için başvuruda bulunduklarını kaydeden Kara, projelerin mevzuata göre teknik değerlendirmelerinin yapılması için Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini söyledi. Kara, Kayseri, Konya ve Karaman da toplam 51 MW kurulu gücünde üç adet başvurularının olduğunu vurgulayarak “EPDK’nın bizi ihaleye davet etmesini bekliyoruz” dedi. 
 
Toplam lisansın yüzde 20’si Türkerler’de
 
 
Türkerler Enerji’nin ilk girişimi 2007 yılında rüzgar enerjisine yapılan başvuru ile başladı. Bu süre zarfında yaklaşık olarak 9 bin MW başvuru yapıldı. Bu başvuruların neticesinde 3.800 MW RES lisans başvurusu sonucu elde edilen 1.900 MW kurulu gücündeki (37 adet) lisanslar; toplam verilen lisansların yüzde 20’sine denk geliyor. 
 
 
Hulusi Kara kimdir?
 
1961 Gürün/Sivas doğumlu Hulusi Kara, Erciyes Üniversite’si Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmasının ardından 1987 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nda İletim Şebekeleri İşletme ve Bakım Daire Başkanlığı’nda mühendis olarak ilk görevine başladı. 
 
TEAŞ ve TEDAŞ olarak ikiye bölünmeyle birlikte görevine TEAŞ’da devam etti. 2001 yılında TEAŞ’ın TEİAŞ, EÜAŞ ve TETAŞ olarak bölünmesinden sonra sırasıyla TEİAŞ ve 2002 yılından itibaren ise TETAŞ’da görevini sürdürdü. Bu kurumlarda mühendis, başmühendis, teknik şef ve müdür kadrolarında bulundu.
 
TETAŞ’da Tarifeler Müdürü iken 2004 yılında EPDK’ya Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı’nda Toptan Satış Lisans ve Tarifelerden Sorumlu Grup Başkanı olarak atandı. 2008 yılında EPDK’dan emekli olarak ayrıldığı tarihe kadar Yenilenebilir Enerji Lisanslarından Sorumlu Grup Başkanı olarak da görevini sürdürdü. Ardından Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş’de Regülasyon Direktörü olarak görev yaptı. 30 Nisan 2013 tarihine kadar sürdürdüğü bu görevin ardından 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle de Türkerler Enerji Holding’de Genel Müdür olarak göreve başladı. 
 
 
‘Biz de varız’ diyen Türkerler Enerji’nin HES projeleri
 
 
1) Erenköy Regülatörü ve HES (Nehir HES Enerji) (22,5 MW) tesis; inşaat grubu tarafından yapılarak Ekim 2010’da devreye alındı. 2012 yılı Aralık ayı itibariyle de Boydak Holding bünyesinde üretim devam ediyor.
2) Yayla Regülatörü ve HES (Egeli Enerji)(4,67 MW) tesis; inşaat grubu tarafından yapılarak, önümüzdeki birkaç hafta içinde, devreye alınması planlanıyor. Söz konusu Tesis de Boydak Holding’e devredildi.
3) Demirci Regülatörü ve HES (12,6 MW) Kastamonu İli, Hanönü ilçesi sınırları içerisinde yapımı devam etmekte olan tesisin, 2014 yılının ilk yarısında üretime geçmesi planlanıyor.
4) Angutlu I-II Regülatörü ve HES (23,3 MW) Giresun İli, Dereli İlçesi sınırları içerisinde inşası devam etmekte olan tesisin, 2014 yılının ikinci yarısında üretime geçmesi planlanıyor.
5) Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES (77,5 MW) Ardahan İli, Çıldır İlçesi sınırları içerisinde inşası devam etmekte olan tesisin, 77,5 MW kurulu güce sahip olup 2015 yılının başında tamamlanması planlanıyor.
6) Kanat Regülatörü ve HES (13.30 MW) Giresun İli, Dereli İlçesi sınırları içerisinde inşası planlanan 13,30 MW gücündeki tesisin Lisansı 13.10.2010’da alındı. Proje tamamlandığında, yıllık 46.000.000 kWh üretim gerçekleştirmesi planlanıyor.
7) Taşköprü Regülatörü ve HES (16.41 MW) Artvin İli, Borçka İlçesi sınırları içerisinde inşası planlanan 16,41 MW gücündeki tesisin Lisansı 15.08.2012’de alındı. Proje tamamlandığında, yıllık 56.773.000 kWh üretim gerçekleştirmesi planlanıyor. 
8) Hidronehir I-II Regülatörü ve HES Projeler DSİ’de inceleme aşamasında
9) Dilektaşı Barajı Projeler DSİ’de inceleme aşamasında.
 


Bu haber 4108 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları