IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

"TAP projesini Türkiye yeniden değerlendirecektir"
02 Temmuz 2013 20:32
Trans Adriyatik Boru Hattı’nın Türkiye temsilcisi ve enerji uzmanı Cenk Pala Bloomberg HT’de TAP’ın Azeri gazını taşıyacak olan boru hattı olarak seçilmesini değerlendirdi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Azeri gazının Avrupa’ya taşınması sağlayacak boru hattının hangisi olacağı konusunda, Şah Deniz Konsorsiyumu geçen hafta uzun bir zamandır sonucunun beklendiği seçimi yaptı. Trans Adriyatik Boru Hatt (TAP), Azeri gazının Avrupa’ya taşınmasında kullanılacak boru hattı olarak seçildi. Nabucco projesi ile rakip olan TAP’ın seçimi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

TAP’ın Türkiye temsilcisi Cenk Pala, TAP ile olan görüşlerini ve ortaya çıkan son durumu değerlendirdi. Cenk Pala TAP’ın neden seçildiği konusunda şunları ifade etti: “Gerek politik, gerek stratejik ve daha da önemlisi çok daha fazla ekonomik bulunduğu için Şah Deniz ortakları; Azeri gazını taşınması için TAP’ı seçmiş oldular.”

Pala,” Nabucco’nun başında Türkiye bölümü iptal edildi ve Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) ortaya çıktı dedi.” Pala, TAP’ın ciddi rakibi Nabucco’nun bu rekabeti ve seçim sürecini, gaz kaynaklarının fazla olmadığı için kaybettiğini söyledi.

"10 milyar metreküplük gaz büyük bir miktar değil”

Cenk Pala, ilk etapta boru hattı ile taşınacak 10 milyar metreküplük gazın çok büyük bir miktar olmadığını ve iki boru hattı projesinden birine yeteceğini söyledi. Pala,”10 milyar metreküp gaz büyük bir miktar değil. Ayrıca en ticari ve ekonomik açıdan en uygun olan boru hattı projesi seçildi. Bu da TAP oldu” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin stratejik öneminin her zaman ortada olduğunu belirten Cenk Pala, önemli bir nokta olduğuna işaret etti. Pala şunu söyledi: “TANAP’ ta ortak çalışan Türkiye ve Azerbaycan’ın TAP’da da bir hareket planı kurarak birlikte hareket edip etmeyeceği önemlidir.”

Pala, boru hattı projelerinin ayrıca politik yanlarının da olduğunu ifade etti. Arnavutluk’tan Hırvatistan’a kadar uzanan Iyon Boru Hattı projesinin de TAP’ın anlaşmalı bir parçası olduğunu altını çizen Cenk Pala, SOCAR, BOTAŞ’ın, Türkiye Petrolleri’nin veya başka Türk şirketlerinin de tarihi açıdan önemli olan Batı Balkan topraklarında boru hattı projelerine açılım sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

TAP Türkiye Temsilcisi Cenk Pala, TAP’ın üst düzey yöneticilerinin de birkaç yıldan beri Türkiye’nin TAP’dan bir pay sahibi alması konusuna da açık olduklarını belirtti. Pala bununla ilgili olarak, “Buna bir önce karar verilmesinin iyi olacağını düşündük. Seçim süreci de yaklaştıkça ve çeşitli anlaşmalar da imzalandıkça, Türkiye için ayrılacak payın da az olacağı konusunda da sürekli ve çok açık bir şekilde düşüncelerimizi söyledik.  En az 3 kere resmi girişimde bulunduk. Ancak Türkiye’yi de anlamak gerekiyor. Çünkü Nabucco gibi taraf oldukları bir proje vardı” dedi.

Pala, Türkiye açısından TANAP ile gelen sinerjinin zamanla TAP’ın yeniden değerlendirilmesine neden olacağını düşündüğünü ifade etti.

Rusya’nın tavrı:

Rusya’nın tavrının ne olacağı konusunda ise Cenk Pala şu yanıtı verdi: “Rusya’nın tavrı henüz oturmamış bir tavır olarak gözüküyor. Zaten şu anda Avrupa pazarına 150 milyar metreküp gaz satışını da devam ettiriyorlar. Bundan 20 yıl kadar sonra bu daha fazla miktarlara ulaşacak. Bu miktar da yılda yaklaşık 250 milyar metreküp olarak bekleniyor.”

Pala, Rusya’nın TAP projesinden çok fazla etkilenmeyeceğini düşündüğünü ifade etti ve sözlerine devam etti: ” TAP projesi Rusya’nın Avrupa’daki stratejisi açısından çok fazla bir etki yaratmaz. Ruslar Güney Akım projesini geliştirdiler ve hatta Nabucco’nun ortağı olan ülkelerden bazıları da bu Güney Akım’ın bir parçası da oldular. Özellikle de Macar şirketi olan MOL.”

Avrupa’ya giden gazın alternatif kaynağı Azerbaycan oldukça, durumun Ruslar açısından ilerideki anlaşmalarda sıkıntı yaratabileceğini ifade eden Pala,” Yüzde 100 Rus gazına bağımlı olan bir Balkan bölgesinde, TAP oraya bir açılım sağladıkça bu durum Rusları sıkıntıya düşürebilecektir. Fiyatlarda bir aşağıya çekiş yaşanacak ve bu da Rusya açısından bir kriz yaratacaktır. Ancak TAP önümüzdeki en azından bir 10 yıllık dönemde Ruslar için bir sıkıntı yaratmayacaktır” diye konuştu.

Ancak Irak gazının kontrolsüz bir gaz olduğuna da işaret eden Pala, Irak gazının Nabucco benzeri bir boru hattı ile taşınmasının, Rusya açısından çok büyük problemler yaratacağını söyledi.

“BOTAŞ tecrübesini konuşturmalı”

BOTAŞ ‘ın SOCAR ile beraber daha aktif olmasının da altını çizen Pala, Balkanlar’da 7 ila 10 milyar metreküplük bir pazar olduğunu ifade etti. Pala, “BOTAŞ 35-36 yıllık tecrübesini konuşturmalı. Örneğin SOCAR ile boru hattı kurabilir veya boru hattı işletebilir. Hatta boru hattı sistemlerini birbirine bağlayabilir. Böylece Rusya gazının dışında alternatif kaynaklı gazın taşındığı ülkelerde salıma yardımcı olabilir” dedi.

Cenk Pala, BOTAŞ’ın kendisini 5 ila 10 yıl içinde Balkanlarda yapılandırarak bir gün tam olarak AB üyesi olabilecek veya bu yolda olan bölge ülkelerinde ana oyuncu olabileceğini söyledi.

 


Bu haber 2991 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları