IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

2013'te Hakkari, Şırnak ve Karadeniz'de çalışmalarımız olacak
24 Ocak 2013 13:38
Enerji Tabii ve Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2012 yılında petrol aramalarında açılan 57 kuyudan 11 tanesinde petrol, 6 tanesinde de doğal gaz bulunduğunu belirterek, "2013 yılında Hakkari ve Şırnak'a odaklanacağız, Karadeniz'de de çalışmalarımız olacak” dedi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Bir televizyon programında dün gece soruları yanıtlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, BOTAŞ'ın kamuya olan ve büyüklüğü 7 milyar lirayı bulan birikmiş yükümlülüklerini kademeli olarak yerine getireceğini, bu kapsamda bu yıl 4 miyar lira, gelecek yıl da 2.5-3 milyar liralık ödemeyi yapacağını söyledi. 

Yıldız, BOTAŞ'ın kamuya olan cari borçlarını düzenli olarak ödediğini ve geçmiş yıllardan gelen birikmiş borçlarını iki yıllık sürede kapatmayı hedeflediklerini kaydetti. 

"Maliye Bakanlığı ve Hazine ile yaptığımız görüşmelerde bunu iki bölüm halinde 2013 ile 2014'e yayarak çözeceğimizi kararlaştırdık. Eğer biz gelirlerimizi artıramıyorsak o zaman bizim giderlerimizle alakalı çalışma yapmamız gerekmektedir" diyen Yıldız, şöyle devam etti: 
 
"Rusya ile yapılan müzakereler giderleri yani doğal gaz maliyetlerini azaltılmasıyla ilgili hususlardır. Şu anda başka çalışmalarımız da var. Biz 2013 yılında kamuya 4 milyar lira, 2014 yılında da 2.5-3 milyar lira öderiz." 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 bütçesini TBMM Genel Kurulu'na sunarken, gelir tahminlerinin gerçekçi olduğunu belirtmiş, ancak BOTAŞ'ın kamuya olan borçlarını ödeyeceği öngörüsü yaptıklarını ifade etmişti.  Yıldız, Şubat ayında doğal gaza zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, "Her ayı kendi içinde değerlendiriyoruz ama beklentilerimiz olmaması yönünde. Şu andaki rakamlar onu gösteriyor" dedi. 
 
"Büyüyen Türkiye'nin küçülmeyen enerji sektörünü oluşturduk"
 
Arz sıkıntısıyla arz güvenliğinin farklı konular olduğunu dile getiren Yıldız, "Bizim arz sıkıntısıyla alakalı bir konumuz yok. Biz sürekli arz güvenliğini konuşacağız. Bu bir zafiyet demek değil. Çünkü Türkiye artık büyüyor. Büyüdükçe bizim onun arkasına yetişecek zaman önüne geçecek yatırımları yapabiliyor olmazım lazım. Ama hamdolsun biz arz sıkıntısı yaşamıyoruz. Çünkü büyüyen Türkiye'nin küçülmeyen enerji sektörünü oluşturduk. Temel enerji politikaları ve stratejilerimizde öncelikle yerli ve yenilenebilir kaynaklarımız var. Türkiye'nin büyüme hızı yenilenebilir enerji kaynaklarının büyüme hızından daha fazla oldu. Yani bu durum, büyüme hızını her zaman yenilenebilir kaynaklardan karşılanamayacağını, aynı zamanda arz sıkıntısına düşmemek açısından doğalgaz, nükleer gibi ithal kaynaklardan da zaman zaman karşılamak durumunda olduğunu göstermektedir" dedi.
 
"Kömürümüzü mutlaka kullanmalıyız"
 
Enerjide kömürün geldiği noktayı da değerlendiren Yıldız, "18 MW civarında değerlendirmeyi düşündüğümüz direk enerjiye dönüşecek düşük kalorili de olsa yatırım planı oluşturduk. Hamdolsun şu anda çok iyi gidiyoruz. Tavşanlı'da Yılbaşı gecesi Gazlaştırma Pilot Tesisi'nden elde edilen doğal gazın açılışını yaptık. Onun ticarileşmiş tesisini kurmak üzere yola çıktık. İnşallah 2-3 yıl içerisinde belli bir rakama daha ulaşacağız. Diyelim ki 1.5 milyar metre küp civarında doğalgaz elde edeceğiz. Hemen yanı başında kömürümüz var. Bununla bir yatırım yapacağız. Bizim doğal gazın, olabildiğince petrolün de yerli kaynaklar haline gelmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bizim kömürümüzü mutlaka kullanmamız gerekmektedir. 'Kömür; kirlidir, paslıdır' şeklinde bazı itirazlar oluyor. Sadece bunda değil diğer yatırımlarda da bu şekilde itirazlar oluyor. Biz bunun nimetini hep beraber yaşarken ve Türkiye, gayri safi yurtiçi hasılasında üç katına çıkarken, ihracatta 36 milyar dolardan son on yılda 152 milyar dolara çıkarken ürettiğimiz enerjiyle beraber yapıyoruz bunları. O zaman bizim üretmekten ve büyümekten başka çaremiz yok. Afşin-Elbistan kömür havzasında kurulacak santrallerle birlikte 8 bin MW gücünde elektrik üretilecek. 4 bin 800 MW'lik bir nükleer güç santrali kurmamızla beraber yaklaşık 3 milyar 600 dolarlık bugünkü fiyatlarla doğal gazın ithalatını kesiyoruz. Afşin Elbistan'da ise yaklaşık 4.5-5 milyar dolarlık doğal gaz ithalatını keseceğiz" şeklinde konuştu.
 
“Kayıp kaçak oranını 2015 yılının sonuna kadar makul bir seviyeye getireceğiz”
 
"Türkiye'de son 10 yılda hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Aynen kayıp kaçaklar da öyle" diyen Yıldız, şunları kaydetti:
 
"Kayıp kaçak oranları, sokak aydınlatmaları ve park bahçe aydınlatmaları da olmak üzere yüzde 25-26'lardan daha aşağı almadık bu oranları. Şu anda yüzde 15'lerde. Gerekli çalışmaları yaptık ama hala yeterli değil. Türkiye doğru yönde gidiyor. Enerji sektörü, bu tür politikalarını doğru yönde kullanıyor. Dicle ve Van Gölü'nü çıkarttığımızda yüzde 9.4 olan Türkiye'nin kayıp kaçak oranı, şu anki rakamlara göre Avrupa Birliği'nin kayıp kaçak oranından daha düşük. O iki bölgemizde tabi ki öngörmediğimiz, istemediğimiz rakamlar söz konusu. PKK propagandasını yaparken 'ödemeyin' diyor. Bize 'pes' dedirten olaylar yaşıyoruz. Bir arkadaş arıyor, elektriğinin olmadığını söylüyor. Adresi alıyoruz, arkadaşları yönlendiriyoruz sonra öğreniyoruz ki elektriği kesilen kişi zaten elektriği kaçak kullanıyor. Ben bu anlayışı anlayamıyorum. Kaçak kullandığı yere arıza ekipleri çağıran bir anlayış var. Ben 'arkadaşlar hiçbir şey yapmadan geri dönün ve oradaki kaçak yapıyı söküp gelin' diyorum. Zamanında ödeyen vatandaşımı koruyup kollamak zorundayım. Bununla alakalı bizim ciddi bir çalışmamız var. 700-800 bin civarında kaçak kullanan kişinin elektriğini kestik. Dicle ve Van Gölü'ndeki kaçakları yaptığımız ayrı bir çalışma ile 2015 yılının sonuna kadar makul bir seviyeye getireceğiz. Türkiye'nin kayıp kaçak oranını yüzde 10'lar civarında tutacağız. Hoşgörülü yaklaşmamız söz konusu değil. Yalnızca devlet hakkı değil, kul hakkı da oluyor burada."
 
Karadeniz'de petrol aramaları için yeni anlaşma    
    
Yıldız, önümüzdeki iki-üç hafta içinde Karadeniz'de petrol aramalarıyla ilgili yeni bir anlaşma imzalama hazırlığı yaptıklarını da belirterek, "Yine o da dünya devlerinden bir tanesi. Bu çalışmayı Karadeniz'de yapacağız. Akdeniz'de de çalışanlarımız var. Akdeniz'deki alanlarımızı da genişletmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.  
 
 Yıldız, 2012 yılında petrol aramalarında açılan 57 kuyudan 11 tanesinde petrol, 6 tanesinde de doğal gaz bulunduğunu belirterek, "2013 yılında Hakkari ve Şırnak'a odaklanacağız, Karadeniz'de çalışmalarımız olacak" dedi. 
 
Türkiye'nin halen günde 50 bin varil petrol üretirken, tüketiminin 770 bin varil düzeyinde olduğuna vurgu yapan Yıldız, "Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sekiz sahada petrol, Trakya'da üç sahada doğal gaz keşfine rastladık" dedi. 
     
 


Bu haber 1392 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları