IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

Milli Petrol Şirketleri İstanbul'da buluşuyor
24 Mayıs 2012 17:41
TPAO’nun ev sahipliğinde yapılacak 7. Milli Petrol Şirketleri Forumu, yarın İstanbul’da başlıyor.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
TPAO’nun ev sahipliğinde yapılacak 7. Milli Petrol Şirketleri Forumu, yarın İstanbul’da başlıyor. 25-27 Mayıs tarihlerinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek foruma, çok sayıda yabancı petrol şirketinden CEO’ler katılacak. Başbakan Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilecek foruma Enerji Bakanı Taner Yıldız da katılacak. Toplantıya özellikle Çin ve G. Koreli şirketlerin büyük ilgi gösterdiği belirtiliyor.
 
Çinli ve G. Koreli şirketlerin ilgisi
 
Emre Ertürk, Enerji Petrol Gaz'daki son yazısında, Çinli ve G. Koreli şirketlerin Türkiye piyasasına ilgilerine dikkat çekmişti. İşte yazının ilgili bölümü:
 
Türkiye’nin Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Güney Kore ve Çin ile son dönemde yaptığı ‘çok boyutlu’ anlaşmaların içerisinde petrol konusu da var.
 
Her ne kadar Çin ve Rusya petrolün ‘ham’ kısmına ağırlık verse de Güney Koreli ve Azeri şirketlerin ürün pazarına odaklanıyor.
 
Socar ve Petkim nedeniyle Azerileri bir kenara bırakırsak, Çinli, G. Koreli ve Rus şirketlerin özellikle depo ve terminaller ile ürün ikmaline ilişkin alanlara ilgileri çok yüksek.
 
Bu ülkelerin şirketlerinin özellikle elektrik üretim yatırımlarında pozisyon almaları, gündemlerindeki petrol sektörü yatırımları için de zemini elverişli hale getiriyor.
 
Peki bu ülkelerin akaryakıt dağıtımında şansları var mı?
 
Daha da önemlisi, piyasaya etkileri ne olur?
 
Socar, Azerbaycan dışında İsviçre, Ukrayna ve Romanya’da ‘retail’ olarak adlandırılan ürün pazarına girmiş durumda... Çok tecrübeli değiller ama bu ölçekteki devlet petrol şirketleri gibi pazarlamaya ilgileri yüksek. Türkiye’deki rafineri yatırımı da yürüyor. Pazarın dışında kalmaları bence söz konusu değil.
 
Rusya’da, Lukoil dışında uluslararası perakende tecrübesi olan bir şirket yok diyebiliriz. Gazprom Neft’in bir süre önce Türkiye LPG ve akaryakıt pazarını incelediğini ancak yatırım için adım atmadığını bilenler biliyor… Dolayısıyla Rusya’nın, bu aşamada Türkiye’de belirli bir konuma gelen Lukoil dışında perakendede bir adım atması zor gözüküyor, depolar ve ikmal dışında…
 
Gelelim, geçtiğimiz Mart ayında Başbakan Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ziyaret ettiği ve serbest ticaret anlaşması imzaladığı Güney Kore’ye…
 
Güney Kore, enerji ithalatçısı olarak bilinen ama buna rağmen rafineri cenneti olan bir ülke. Dünyanın en büyük 10 rafinerisinden üçü G. Kore’de. İthalatçı pozisyonundan dolayı da arama ve üretimde çok agresif bir strateji izliyor. Kuzey Afrika başta olmak üzere Akdeniz’de rol almak isteyen Koreli şirketlerin Türkiye petrol piyasasına ilgileri yüksek. Büyük sürpriz olur ama G. Kore menşeli bayrak taşıyan istasyon görürsem, şaşırsam.
 
Dikkate almakta fayda var.
 
Çinli şirketlerin ilgileri ise devletin petrol sektöründe kalan sınırlı sayıda varlığına yönelmiş durumda.  Ama ajandalarındaki öncelik sırası arama ve üretimde. Fakat Çinli şirketler, Mayıs ayının ilk haftası içerisinde Ankara’daki ziyaretlerinde –ekonomilerindeki daralma sinyallerinin baskısıyla olsa gerek- enerji piyasasının akaryakıt ürünleri de dahil her alanına ilgileri olduğunu belirtti.
 
Bunu da bir kenara not etmekte fayda var.
 


Bu haber 2689 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları