IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

Tank emniyet mesafelerinde önemli değişiklikler
02 Nisan 2012 11:48
Sektörün yakından tanıdığı hukukçulardan Av. Tayfun Sümer, TS 11939 standardında yapılan değişiklikleri Enerji Petrol Gaz okuyucuları için değerlendirdi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Uzun yıllar sektörün önde gelen şirketlerinde görev yapan, halen serbest avukatlık ve hukuk danışmanlığı hizmeti veren Tayfun Sümer, LPG piyasasını çok yakından ilgilendiren TS 11939 standardında yapılan değişiklikleri değerlendirdi.
 
Tayfun Sümer, 2001’de yayımlanan TS 11939 standardının [Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) – İkmal İstasyonu, Karayolu Taşıtları İçin Emniyet Kuralları], uzun süren çalışmalar sonrasında Amerika ve AB ülkelerinde geçerli olan standartlarla uyumlu hale getirilmek üzere ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin de katkılarıyla revize edildiğini hatırlattı. 
 
Standardın 8 Mart 2012 tarihinde yapılan TSE Teknik Kurul Toplantısı’nda kabul edilerek yayımına karar verildiğini belirten Sümer, standartta yapılan değişiklikleri, üç ana başlık altında değerlendirdi. 
 
Tanımlarda yapılan değişiklikler
 
Standartta ‘Otomotiv Yakıt-LPG’ tanımının getirildiğini belirten Sümer, bu yakıtın TS EN 589’a uygun, motor yakıtı olarak kullanılan LPG olduğu belirtildiğini ifade etti.
 
LPG’nin yeraltında bulunan sabit tanklarda depolanacağının belirtildiğini vurgulayan Sümer, yerüstü tanklarının standart metinden çıkarıldığını kaydetti. Sümer, ayrıca LPG depolama tankının asgari anma hacmi olan 108,5 L’nin, yapılan revizyonla birlikte 150 L’ye çıkarıldığını ve “Gaz algılama ve uyarı sistemi“, “Acil durdurma sistemi“, “Tehlikeli alan“, “Tehlikesiz alan“, “Ayrılabilir veya kırılabilir kaplinli bağlantı“, “Yetkili personel“, “Sorumlu müdür“, “Ölü adam butonu“  tanımlarına yer verildiğini ifade etti.
 
Asgari Emniyet Mesafeleri:
 
Av. Tayfun Sümer, standartta asgari emniyet mesafeleri konusunda yapılan değişiklikleri ise şöyle sıraladı:
 
“Asgari Emniyet Mesafeleri ile ilgili olarak, tüm mesafelerin LPG ikmal istasyonuna ait mülkiyet veya kullanma hakkına sahip olduğu alan içinde (kendi arsa sınırından itibaren) sağlanmasının zorunlu olduğu şeklinde düzenleme getirilmiştir.
 
• Anaokulları, kreşler, ilköğretim okulları, orta öğretim kurumları, yatılı bölge okulları, yüksek öğretim kurumlarının “OKUL” olarak,
 
• Hastaneler, huzurevleri, çocuk bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin “HASTANE” olarak,
 
• Konaklama, ibadet (devlet tarafından görevlendirilmiş din görevlisi olan), eğlence amaçlı yerler ve kıraathane, lokanta, alış-veriş merkezleri, pazar yeri, otogar, metro/tren istasyonu, park, spor alanları, kongre merkezi, kamu kurum ve kuruluşları,
 
• Dershaneler, kütüphaneler, yetiştirme yurtları, öğrenci yurtları, dispanserler, sağlık ocakları, özel klinikler, revirler, teşhis ve tedavi merkezleri ve tıbbi laboratuarlar,
 
• Geri kazanımı mümkün olmayan yerlerin  (müze, tarihi bina ve alanlar, arşivler) “TOPLUMA AÇIK BİNALAR” olarak değerlendirileceği şeklinde düzenleme getirilmiştir. 
 
• Ceza ve tutukevleri için okul ve hastanelere uygulanan asgari mesafelerin geçerli olacağı belirtilmiştir.
 
• Hastane, okul ve topluma açık binaların bulunduğu arsa ile LPG istasyonunun kendi arsası arasında mesken, arsa, karayolu veya demiryolu olması durumunda emniyet mesafelerinin en yakınındaki hastane, okul ve topluma açık binanın bulunduğu arsanın sınırından alınacağı belirtilmiştir.
 
Tanklar için emniyet mesafeleri 25-40 metre
 
Değişiklikler sonrasında, eskiden 40 – 50 metre olarak uygulanmakta olan asgari emniyet mesafelerinin, tanklar için 40 – 25 metre, dispenserler için ise 15 metre olacak şekilde düzenlendiğini söyleyen Sümer, şöyle konuştu: “Hepsinin birlikte alınması koşuluyla getirilen önlemleri sağlayan LPG istasyonları için bu mesafelerin üçte biri oranına kadar düşmesi de söz konusu olabilecektir.
 
Geçmiş yıllarda özellikle okul, hastane vb. topluma açık bina olarak tanımlanan yerlere olan uzaklığının asgari mesafe koşulunu sağlamaması nedeniyle TSE Yeterlilik Belgesi alamayan istasyonların, standartta yapılan revizyon sonrasında açılmaları ve/veya faaliyete geçmeleri mümkün olabileceği gibi, halen faaliyette bulunan akaryakıt istasyonlarında LPG satış ünitelerinin kurulması da mümkün olabilecektir.
 
Daha önce istasyon sahasında LPG ünitesi kurulmasına yönelik olarak yerleşim planı yapılmış olmakla birlikte; mevcut tank yerleşiminde, hastane, okul ve topluma açık yerlerde LPG otogaz tankının konulacağı alandaki asgari mesafe koşulu nedeniyle faaliyete geçmesi mümkün olamamış, LPG üniteleri için revize edilen standartta tarif edildiği şekilde gaz betondan oluşan yangın duvarının yapılması ve diğer önlemlerin de eksiksiz olarak alınması durumunda, hastane ve okul için tank çekme mesafesi emniyet valfinden itibaren 40 metreden, 13,3 metreye, topluma açık yerler için ise 25 metreden,  8,3 metreye düşmüştür.  Aynı şekilde dispenserler için de asgari emniyet mesafesi ise 15 metreden, 5 metreye düşmektedir.
 
Tank emniyet mesafeleri
 
Av. Tayfun Sümer, yeni standartta, yerüstü tanklarının standarttan çıkarılmış olması dışında, yeraltı tankları için asgari emniyet mesafelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmediğini söyledi.
 
Önlemler tam olarak alınırsa emniyet mesafesi düşecek
 
Av. Tayfun Sümer, standartta belirtilen önlemlerin tamamının alınması durumunda, asgari emniyet mesafelerinin üçte bir oranına kadar düşürüleceği şeklinde düzenlemeye gidildiğini belirterek, bu önlemleri şöyle sıraladı: 
 
• Tankta otomatik aşırı dolum önleyici sistem,
 
• Tank-tanker bağlantısında ayırma çifti (break-away kaplin),
 
• Ölü adam butonu,
 
• Gaz kaçaklarında otomtik kesme vanası (shut-off valf),
 
• İstasyonun tankın bulunduğu tarafında hastane-okul veya topluma açık binalar bulunması durumunda, bahse konu olan binaların bulunduğu tarafa kendi arsa sınırında, duvar (TS EN 1364-1’e uygun olarak yapılmış, üzerinde herhangi bir yapı olmayan ve yangına dayanıklılık süresi en az 4 saat, kalınlığı en az 25 cm ve yüksekliği en az 1,5 m olan betonarme duvar).

 Bu haber 15223 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları