IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

Rüzgar ve güneşte ölçüm şartı
07 Şubat 2012 09:45
Kurul kararına göre özel sektör bir sahaya yatırım lisansı başvurusu için en az 6 ay yerinde ölçüm yapacak.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

EPDK, rüzgar ve güneşe dayalı elektrik üretim santrallerinin lisans başvurularına ölçüm şartı getirdi. Kurul kararına göre özel sektör bir sahaya yatırım lisansı başvurusu için en az 6 ay yerinde ölçüm yapacak.  Yapılan ölçümler asgari bir yıl süreli veri haline getirilecek. EPDK bu verilerin Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne onaylatılmış olması şartını da arayacak.

Rüzgarı arkamıza aldık, yüzümüzü güneşe döndük

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, ölçüm tebliğinin tamamlanmasının milyarlarca dolarlık yeni güneş ve rüzgar santralinin yatırımına dair kritik bir karar olduğunu söyledi. EPDK Başkanı, “Artık ülke olarak elektrik üretiminde rüzgarı arkamıza aldık, yüzümüzü güneşe döndük” dedi ve ölçümlerin başlayıp tamamlanması ile bu yılın sonunda güneş lisans başvurularını almayı planladıklarını açıkladı. 

Yatırım miktarı 10 milyar euroyu aşacak

Rüzgarda yaklaşık 11 bin megavatlık proje için lisanslandırma sürecinin tamamlanma aşamasında olduğunu hatırlatan Köktaş, uzun vadede 20 bin megavatlık rüzgar enerjisi hedefini hatırlattı. Ölçüm tebliğinin önümüzdeki dönemde rüzgarda lisans başvurusu yapılacak yaklaşık 9 bin megavatlık proje için geçerli olacağını söyleyen EPDK Başkanı Köktaş, rüzgarda 9 milyar euroluk, güneşte ise 600 megavatlık, 1,5 milyar euroluk toplam 10 milyar euroyu aşan yatırım için geçerli olacağını vurguladı.Bu haber 1203 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları