IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

"83 yıllık akaryakıt işletmeciliğinin son kuşak temsilcisiyim"
12 Kasım 2011 13:53
Farklı kanopi dizaynıyla Kahramanmaraş’ta dikkat çeken Aytemiz Kahramanmaraş bayisi Sezal Spor Petrol İstasyon Yöneticisi Kazım Sezal; “83 yıllık akaryakıt işletmeciliğinin son kuşak temsilcisiyim. Aytemiz Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz’in sektörde isminin tecrübe ve tabiî ki güven olarak anılması bizim Aytemiz’i seçmemizde büyük etken oldu” dedi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Bize kendinizden ve iş yaşamınızdan bahseder misiniz? 
1985 Kahramanmaraş doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 2006 yılında babamın ardından istasyon işletmeciliğini devraldım. 83 yıllık akaryakıt işletmeciliğinin son kuşak temsilcisiyim. Uzun yıllar başka bir firmanın çatısı altında faaliyet gösterdikten sonra Aytemiz bayiliğini seçmeyi tercih ettik. Aytemiz Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz’in sektörde isminin tecrübe ve tabiî ki güven olarak anılması bizim Aytemiz’i seçmemizde büyük etken oldu.  
 
Müşteri portföyünüzden ve verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz? Müşteri memnuniyeti kapsamında Aytemiz bayisi olarak ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? 
83 yılın verdiği tecrübe, bilgi birikim ve güvene dayalı bir işletmeciliğimiz söz konusu. Aytemiz bayisi olduktan sonra istasyonumuzu yıkıp yeniden inşa ettik ve yeni istasyonumuz ile beraber oto yıkama, oto bakım servisi, motor yağı kontrolü, lastik hava kontrolü hizmetleri vermeye başladık. Ayrıca sektörün olmazsa olmazı müşteriyi güler güzle karşılama en büyük projeksiyonumuz. Bununla beraber yeni istasyonumuzda bir ay içinde faaliyete geçecek olan kafeteryamız olacak.   
 
Hizmete açıldığınız günden bu yana satışlar anlamında nasıl bir dönem yaşıyorsunuz?
Aytemiz bayisi olduktan sonra yaklaşık 5 aylık bir inşaat süremiz oldu ve inşaatımız biteli 2 ay gibi bir süre geçti. 83 yılın verdiği bir güven ve Aytemiz isminin yaratmış olduğu etki sayesinde kısa sürede eski günlerimize döneceğiz.
 
Sektörle nihai kullanıcı ile bayi arasındaki en önemli köprü ön saha personelleri. Sizin ön saha personeli kriterleriniz neler? İşe alım sürecinde nasıl bir prosedür uyguluyorsunuz? İstasyonunuzda kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz? 
Çalışan personelimizin biri hariç diğerleri uzun zamandır çalışan arkadaşlarımız. Personel seçerken personelin genç, dinamik, atak ve güvenilir olması birinci önceliğimiz. Son dönemde personel alımı yapmamış olmamıza rağmen iki ay içinde 3 yeni personel istihdam etmeyi planlıyoruz. Bu süreçte alınacak olan arkadaşların ayrıca güler yüzlü olması ve en az lise mezunu olması önemli kriterimiz olacak. Üçü gündüz ikisi gece olmak üzere beş ön saha personeli, bir yıkama personeli ve bir de istasyon müdürü olmak üzere toplam yedi kişi ile çalışmaktayız. 
 
Gün geçtikçe istasyon marketleri önem kazanıyor. Sizin istasyonlarınızdaki market uygulamalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Marketlerin faaliyetleriniz içindeki yeri ve önemi nedir? 
İstasyonumuzu yenilediğimizden için marketimiz henüz hizmete açılmadı. Ancak en kısa sürede hizmete açılacak. Yaklaşık 50 metrekarelik alana sahip büyük bir market faaliyete geçecek.
 
Mesleğe yeni girecek bayi adayları için neler önerirsiniz? 
Her ne kadar şu an için sektör biraz kötü bir imaja sahip olsa da insanoğlu var olduğu sürece devam edecek bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu sektöre girmek isteyenlerin sabırlı, kararlı, akıllı olmalarını tavsiye ederim.
 
Faaliyet gösterdiğiniz şehirdeki istasyon sayısı hakkında bilgi verir misiniz? Bulunduğunuz bölgenin nüfusu ve sosyo ekonomik yapısı dikkate alındığında sizce bu sayı sizce az mı fazla mı? 
İstasyonumuz hem Kahramanmaraş merkeze hem de Kahramanmaraş -Kayseri Karayolu’nda seyreden araç sahiplerine hizmet verebilen merkezi bir istasyon. Bölgenin nüfusuna ve sosyo ekonomik yapısına göre bu bölgedeki istasyon sayısının çok fazla olduğunu düşünüyorum.
 
Adres: Gedemen Mah. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı No:218/A Kahramanmaraş
Telefon: 0 344-211 00 45
 
Alan: 2500 metrekare Giydirme: Ensar İnşaat
Pompa sayısı: 4 Ada   Yazarkasa: Payminal
Pompa markası: Wayne-Mepsan
Otomasyon: Turpak


Bu haber 4654 kez okunmuştur


Toplam 1 yorum
TEBRİK EDERİM GÜZEL BİR KANOPİ ÇALIŞMASI
YAYLAK PETROL / 20 Ocak 2012 12:13:24Köşe Yazarları