IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

'LNG şirketleri bizim için önemli bir hedef kitle'
02 Mayıs 2011 18:00
2009 yılında Aytemiz Şirketler Grubu’nun bünyesine geçen Karbonsan’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Turgay Karacalar, gazetemizin sorularını yanıtladı. Özge Erdoğan'ın haberi...

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Sektörünün köklü kuruluşlarından Karbonsan’ın geçmişten bugüne kilometre taşları ve ayrıca kariyeriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1990’lı yılların başlarında kurulan Karbonsan, basınçlı kap üretimine 2004 yılında başladı. Karbondioksit ve sınai gazlar konusunda tecrübeli kadrosu ile kısa süre içerisinde önde gelen kreyojenik tank üreticileri arasında yerini aldı. 2009 yılı ortalarında Aytemiz Şirketler Grubu Karbonsan’ın hisselerinin tamamını devraldı. Bundan sonra Karbonsan’ın daha iyi noktalara taşınabilmesi için neler yapılması gerektiği araştırıldı.  Karbonsan’ın kısıtlı imkanlarla faaliyetlerini yürüttüğü Gebze’deki tesislerinin kapalı alanının küçüklüğü, bu hollerin büyük hacimli tank üretiminde yetersiz kalması ve yerin kiralık olması gibi sebepler şirketin büyümesinin önünde engel teşkil ediyordu. Bu yüzden öncelikle fabrikanın taşınmasına ve üretim hattının tamamiyle yenilenmesine karar verildi. Yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırımla Bursa, Orhangazi’ye basınçlı kap üretiminde kullanılan en gelişmiş makine parkının bulunduğu 70 bin m2 bir alan üzerine konuşlandırılmış yepyeni bir tesis kuruldu. Bu kararın uygulama süreci boyunca da Karbonsan’ın pazarlama faaliyetleri bir süreliğine askıya alındı. 2010 yılının ikinci yarısından itibaren müşterilerimize yeni fabrikamızdan hizmet vermeye başladık. Hala ilave etmek istediğimiz yeni yatırımlar bulunmasına rağmen yine de yatırımlarımızın önemli bir bölümünü tamamladığımızı söyleyebilirim. Yeni tesisimizde faaliyete geçtikten sonra ürün çeşitlerimize LPG’yi de ekledik. Mevcut ürün çeşitlerindeki kalitenin geliştirilmesi, opsiyonel bazı ilavelerle kullanımda müşteri ihtiyaçlarına bağlı iyileştirmelerin yapılması ve yeni bazı ürün çeşitleriyle ilgili çalışmalarımız halen devam ediyor. 2011 yılından itibaren de  şirket ünvanı değiştirdik ve faaliyetimize Karbonsan Basınçlı Kaplar Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak devam ediyoruz.


“Üniversiteden sonra hep Aytemiz Şirketler Grubu’nda görev aldım”

Kendimle ilgili sorunuza gelince, 1966 yılında Kars’ta doğdum. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrasında Aytemiz Şirketler Grubu’nda çalışmaya başladım. İki defa kısa süreli olarak grup dışındaki firmalarda çalışmamı saymazsak, okulu bitirdiğimden bu yana hep Aytemiz Şirketler Grubu bünyesindeki değişik şirketlerde görev aldım. 2010 yılından bu yana da Karbonsan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorum. Aytemiz’in karbondioksit ve sınai gaz konusunda faaliyet gösteren ve 2006 yılında Linde’ye satmış olduğu şirketi, Karbogaz’daki tercübelerimin Karbonsan’da çok faydasını görüyorum. 

“İlk üç ayda satışlarımız geçen seneye göre yüzde 30 arttı”

Karbonsan’ın faaliyet alanları arasında neler yer alıyor? Bu bağlamda ilk çeyreğini sonlandırdığımız 2011 yılını çalışmalarınız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karbonsan 3m3’den 300m3’e kadar kreyojenik, PUR izolasyonlu, tek cidarlı ve çift cidarlı tanklar üretebiliyor. Bu tanklar dik ve yatık olabildiği gibi konulacak ürüne bağlı olarak yeraltı ve yerüstünde kullanılabiliyor.  Ürettiğimiz depolama tankları ve transport tankları O2, Ar, N2, CO2, LNG, LPG ve NH3 gibi sıvı haldeki gazların ve akaryakıt ürünlerinin depolanması ve nakliyesi amacıyla kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra rafineri ve kimya sanayiine yönelik çeşitli proses tankları ile müşterilerimizin teknik çizimlerine göre özel tank çeşitleri, silo ve konteynerler üretiyor. Ayrıca, evaporatör, vakum izoleli borular, sınai gaz tüp dolum istasyonlarının kurulumu da faaliyet konularımızın arasında bulunuyor. Üretimlerinde AD2000 ve TSE standardını kullanan Karbonsan, 2011 yılının ilk çeyreğinde Amerikan standardı olan ASME U ve S stamplarını üretim standartlarına arasına kattı. Amerikan etkisinin hissedildiği bölgelerde ve petrol sanayiinde aranan bir standard olan ASME’nin alınmasıyla birlikte Karbonsan’ın daha güçlü bir konuma geçmiş oldu. Karbonsan daha şimdiden geçen yıla göre satışlarını yüzde 30’un üzerinde arttırdı. İstikrarlı olarak büyüyebilmek için iç piyasa ile birlikte ihracatın toplam satış içerisinde önemli bir payı olması gerekiyor. Bu payın yüzde 50’den aşağı düşmemesi gayreti içindeyiz.


“Müşteri portföyümüz giderek genişliyor”

Faaliyet gösterdiğiniz ve göstermeyi planladığınız pazarlar hakkında bilgi verir misiniz?

Sınai gaz üreticileri ve bunların bayileri, LPG ve LNG dağıtım şirketleri, petro-kimya sanayiinde faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlar, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ve bunların bayileri, meşrubat üreticileri, hastaneler ve lojistik şirketleri esas itibariyle bizim hedef kitlemizi oluşturuyor. Bu sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlardan bir kısmı halihazırda zaten bizim müşterimiz durumunda. Yeni geliştirilen ürünler ve mevcut ürünlerimizin müşteri ihtiyaçlarına daha uygun hale getirilmesiyle birlikte hem yurt içinde hem de yurtdışında bulunan müşteri portföyümüz giderek genişliyor.

“Birçok kişinin haritada yerini dahi bilmediği ülkelere ihracatımız var”

Yurtdışına ihracatınız var mı? Varsa hangi ülkelerde doğrudan faaliyet gösteriyorsunuz?

Karbonsan’ın halen dünyanın birçok yerine direkt veya bayileri aracılığı ile ihracatı var. Ortadoğu’daki hemen hemen bütün ülkelerle, Avrupa’da pek çok ülkeyle, bütün komşu ülkelerle, Afrika kıtasında en az 15 ülkeyle düzenli olarak görüşmelerimiz var. Bunlardan önemli bir kısmına fiilen ihracat gerçekleştirdik. Pek çok kimsenin haritada yerini bile bulamayacağı birçok ülkeye ihracat yapmanın haklı gururunu taşıyoruz desem abartmış olmam.

“İlk beş yıllık hedefimiz 20 milyon dolarlık ek yatırım yapmak”

Hedeflerinizden bahsetmek gerekirse, orta ve uzun vadede gerçekleştirmeyi planladığınız yatırımlarınız ve faaliyetleriniz arasında neler yer alıyor?

Karbonsan’ın mevcut kapasitesini daha verimli olarak kullanması, müşteri memnuniyetini arttırması ve ürün çeşitlerini zenginleştirebilmesi için ilk beş yıllık planda 20 milyon dolar yatırımla kapalı alanımızı 35 bin m2’ye çıkarmayı, üretimimizi ihtisaslaşmış hollerde sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bazı ürünlerde seri üretime geçmek istiyoruz. Kısa vadeli olarak ise üzerinde araştırma geliştirme çalışmalarımız süren bazı ürünlerimizi zikredebilirim. Bunların lansmanını sanıyorum bir kaç ay içinde gerçekleştireceğiz. Ayrıca, henüz ürün çeşitlerimiz arasında bulunmayan bazı yeni çeşitleri de sanırım önümüzdeki yılbaşından itibaren üretmeye başlayacağız. Onların da hazırlıkları sürüyor.

“Ürünü çok uzak bir yere satsak bile bir sorun çıktığında çözüyoruz”

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Sınai gaz sektöründe ve akaryakıt sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübemiz sayesinde müşterilerin sorunlarını bizzat yaşayarak, onların ihtiyaçlarının neler olduğunu bilerek tank ve tanker üretmek bize oldukça büyük fayda sağlıyor. Ergonomik, ihtiyacı tam karşılayan, detaylarda çözüm sunan ürünler uzun vadede kalıcı müşteri memnuniyeti sağlıyor. Bu sayede ürün kullanım rahatlığı ve güvenlik açısından bir adım önde olabiliyoruz. Kendi grubumuzdaki şirketlere bile işlerine gelmeyen bir ürünü satma lüksümüz yok. İstedikleri kalite ve fiyatta ürün veremezsek diğer meslektaşlarımızdan satın alıyorlar. Onun için sürekli olarak kaliteli ürün ve rekabetçi şartlar sağlamak için kendimizi yenilemek durumundayız. Ürün garanti süresi içerisinde çıkabilecek sorunlar zaten bizim sorumluluğumuz altında bulunuyor. Ürünü çok uzak bir ülkeye de satmış olsak bu değişmiyor. Garanti süresinden sonra da ürünümüzün istenen performansının koruması için ve zaman içinde ortaya çıkabilecek yedek parça ve bakım ihtiyacı için gerekli tüm hizmetleri sağlıyoruz.

“Müşterilerimize kendi kullanmayacağımız ürünü vermeyiz”

Gazetemiz aracılığıyla sektörünüz temsilcilerine ve müşterilerinize iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Basınçlı kap üretimi konusunda civar ülkelere göre çok güçlü bir konumda bulunan Türkiye’de kalite standartlarının yükselmesi herkesin faydasına olacak. Karbonsan olarak biz müşterilerimize kendi kullanmayacağımız ürünü vermeme konusunda ısrarcıyız. İşine vakıf müşterilerin kalitedeki farkı takdir etmesi daha kolaydır. Fakat asıl önemlisi diğerleridir. Zira onlar, sizin bilginize güvenerek bu malı alıyor. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasını, emniyetin her zaman ön planda tutulmasını, kısa vadeli hesaplarla ürünün emniyetini tehdit edecek konulardan taviz verilmemesini diliyoruz.Bu haber 2177 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları