IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

30. Enerji Verimliliği Haftası
31 Ocak 2011 09:59


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com


PAYLAŞ : Share/Bookmark

30. Enerji Verimliliği Haftasını kutladık. Ülkemiz genelinde her yaşa hitap eden etkinlikler yapıldı. En büyük etkinlik, Türkiye enerji tasarrufu çalışmalarını yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen 2. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda, 13-14 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında ve sergiyi gezerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız’ı  pek neşeli, her zamankinden daha neşeli buldum. Acaba iki yıldır beklenen, her  ne kadar kapsamı tartışılsa da, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (YEK) çıktı diye mi? Bakanımız değişiklik ardından ilk kez sektörün kamu ve özel erkanına seslendi. Belki de nükleer anlaşmaların gidişatı. Ya da yakında sonlanacak Enerji Verimliliği Strateji Belgesi için. Belki de bilemediğim güzel gelişmeler var. Örneğin bir denizsel petrol haberi.  Belki de enerji verimliliği ödülleri, sektörel uygulamalar umudunu arttırdı Sayın Bakanımızın. Hayırlısı.

 
11.Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) kapsamında, Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis ve Enerji Verimli Ürün  kategorilerinde ödül verildi.Dereceye giren kuruluşlara verilen ödüller içinde KOÇ Grubu şirketleri öne çıktı.TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut günün ikinci  neşeli adamı idi. Artık TÜPRAŞ İzmit ArGe Merkezi var. Farklı sıralamalarda önde olan TÜPRAŞ ar-ge konusundaki eksiğini kapatacak. Yaz tatillerimde, çocukluğumun  en güzel gece manzarası, staj günlerimin İPRAŞ’ı TÜPRAŞ oldu.Ödülü alkışladım.Keyifle dünü bugünü düşündüm.
 
Ben de neşeli idim. Tanıdık yüzleri görmek, doğru işleri konuşmak benim için hoş oldu. 2011’in bu ilk büyük enerji etkinliğinde enerji akademisyeni olduğum için  şükrettim. Bu sektör harika. Dinamik. Baharda, nisanda 10. Petroleum Istanbul Fuarı var. Erguvan mevsiminde  sektör masaya yatırılacak. Kaçırmamak gerek.
 
Enerji sektöründe çalışmak hem zor hem keyifli. Yerküre için en önemli konunun içinde olmak müthiş. Ancak içinde olmak, ulusal ve uluslararası öngörüleri izlemek de hiç kolay değil. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü APK Dairesi Başkanlığınca hazırlanan “Türkiye Elektrik Enerjisi 10 Yıllık Üretim Kapasite Projeksiyonu 2010-2019” enerji sektöründe yatırımlar ilerlemez, doğru bir gidişatı başaramazsak 2016 sonrasında kolay günlerin bizi beklemediğine işaret ediyor.Düşük ve yüksek senaryo sonuçlarını göz ardı edemeyiz. Yerli-yenilenebilir kaynakların yatırımlardaki payı artmalı. Enerji verimliliği basit, romantik bir konu değil. Sayılara vurulunca tasarruf edilen enerjinin en ucuz ve en temiz ulusal enerji kaynağı olduğunu görüyoruz.
 
Bugün dikkate değer sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) enerji verimliliği için uğraş veriyor. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün öneri ve desteği ile Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti, 12 Aralık 1929’da kuruldu. Halkı israfla mücadele etmeye, tutumlu yaşamaya ve tasarruf etmeye teşvik etme amaçlarından biri olan cemiyet 1955 yılında Türk Ekonomi Kurumu adını aldı. Geçmişten bu güne gelişen STK gücümüz var.
 
Sayın Bakan bu gün rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal enerji için karşı eylem yapan STK’ları enerji verimliliği çalışmalarına davet etti. Ülkemizde karşı konulmayan enerji kaynağı kalmadı. Eğer proje doğru ise, fayda-maliyet analizi olumlu ise ve her şeyden öte Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi varsa ve mevcut en temiz enerji teknolojisi uygulaması yapılırsa temiz üretim olur.Yeşil teknoloji olur. İnsaflı olmak gerek. Enerji krizi tak diye kapıyı çalabilir.
 
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.


Bu haber 3394 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları