IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

Erbil - İstanbul hattı
03 Aralık 2010 11:00


Sertaç Komsuoğlu
sertac.komsuoglu@petroturk.com


PAYLAŞ : Share/Bookmark
Erbil, Duhok, Zaho, Süleymaniye…
 
3 gün Kuzey Irak'taydık…
 
Rafinerileri, depoları, istasyonları gezdim…
 
Ticaret Odaları'yla toplantılar yaptım…
 
Ortak görüş şu; İstanbul artık bölgenin buluşma noktası…
 
Nasıl eskiden Anadolu'dan tacirler ticaret için İstanbul'a giderlerdi, şimdi bu bölgenin insanları akın akın İstanbul'a geliyor.
 
Kuzey Irak ilginç bir süreçten geçiyor. Her yer adeta şantiye…
 
Televizyon denilince akla Beko, Arçelik geliyor…
 
Çikolata da Ülker market raflarında ilk sırada…
 
Aksa Jeneratör neredeyse her evde, işletmede var. 
 
Türk giyim markaları mağazaların vitrinlerini süslüyor.
 
Gıdada en popüler ürünler Türkiye'den geliyor…
 
Mobilya da farklı değil… İstikbal'in, Doğtaş'ın ürünleri yok satıyor…
 
Böyle onlarca, yüzlerce marka Kuzey Irak'ın her noktasında tüketiciyle buluşuyor…
 
Hastalık ciddiyse ve ekonomik durum el veriyorsa tedavi için adres yine İstanbul…
 
Taksilerde, araçlarda İbrahim Tatlıses’in şarkıları dinleniyor. 
 
İşte böyle bir ortamda Petroleum Istanbul Fuarı Kuzey Irak için çok daha anlamlı ve önemli.
 
Belki de bu yüzden ilk kez Kuzey Irak'tan aynı Eskişehir'den, İzmit'ten, Samsun'dan olduğu gibi Ticaret Odaları tur düzenlemeye sıcak bakıyorlar. •
 
Orta Doğu’daki potansiyel sadece Kuzey Irak’la sınırlı değil. Suriye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkeler de en az Kuzey Irak kadar yüksek iş potansiyeline sahip. 7 Nisan 2011'de başlayacak Petroleum Istanbul Fuarı öncesinde, Aralık ve Ocak aylarında bir çok ülkede temaslarımız ve toplantılarımız olacak. 
 
Bu pazarlarda kalitenin artması ve kuralların oturması, zaten kuralları net ve açık olan Türk pazarının yapısına da olumlu yansıyacaktır. Ayrıca bu kritik bölgede kurallı oyuncuların sayısının artıyor olması, sadece o ülkenin değil, Türkiye de dahil tüm bölgenin çıkarına olacaktır. 
 
Petroleum Istanbul Bölgenin en büyük buluşma noktası
 
Yıllardır Petroleum İstanbul için 'Ailenin Büyük Buluşması' diyoruz. Ailemiz artık büyüyor. Bu yıl ailemize Iraklı, Suriyeli, Lübnanlı, Ürdünlü, Suudi Arabistanlı, Birleşik Arap Emirlikli, Ummanlı, Yemenli, Rus, Gürcü, Azeri, Türkmen, Kazak, Libyalı, Mısırlı, Cezayirli, Faslı, Tunuslu, Sudanlı dostlarımız da katılacak. Son yıllarda Türkiye'nin bölgedeki ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Petroleum İstanbul da akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörleri için alternatifsiz bir fuar olma şansını yakaladı. 
 
Dara Jalil Al-Khayat: 

'Kuzey Irak'ta sözünü tutan, verdiği taahhüdü yerine getiren hiçbir şirketin riski yoktur'
 
Dara Jalil Al-Khayat bölge ticaretinin en önemli isimlerinden. Erbil Ticaret Odası Başkanı… Irak Ticaret Odası Başkan Yardımcısı… Danimarka Fahri Başkonsolosu… Birçok ünlü Türk markasının temsilcisi. Erbil'de yaptığı iş merkezi inşaatı son hızla devam ediyor. Metrekaresi 40 dolardan iş yerlerinin kapış kapış kiralanması bekleniyor. Yine yaptığı beş yıldızlı otelin Dedeman markasıyla hizmet verme ihtimali yüksek. Petroleum İstanbul'u konuşuyoruz. Erbil'den enerji sektörüne ilgi duyan kişi veya kuruluşları İstanbul'a getirme konusunda Başkan'dan tam destek alıyorum. Ama Başkan'ın sözleri önemli…
'Kurumsal firmalar büyük işler alıyorlar. Havaalanını, otoyolları, birçok büyük inşaatı Türk firmaları yapıyor. Firmalar sözlerini tuttuğu, ülkemize değer kattığı sürece en ufak riskler taşımıyor. Özellikle enerji sektöründe yer alan yatırımcılar için ülkemizde büyük fırsatlar var.'

Khalil Nezir:

‘İşleri yüzde 80 Türk firmaları alıyor’
 
Khalil Nezir… Duhok Ticaret Odası Başkan Yardımcısı… UB Holding Başkan Yardımcısı… UB Holding'i petrol sektörü yakından tanır. Bu grup Kuzey Irak'ın en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden Iraq Oil'in de sahibi. İnşaat, gıda, petrol ve PVC başta olmak üzere birçok sektörde yatırımları var. UB Holding'in Türkiye'de de ciddi yatırımları var. Khalil Nezir de Petroleum Istanbul'a tam destek veriyor. Zaten grup olarak Petroleum Istanbul fuarını yıllardır ziyaret ediyorlar. Şimdi Duhok'tan sektöre ilgi duyan insanları fuara davet edecekler. 
 
 
Başkan'la Irak petrol piyasasını ve Iraq Oil'i de konuşuyoruz. 
 
'Şu ana kadar 11 istasyon açtık. 7 tane iznimiz daha var. Petrol sektöründe ve faaliyette bulunduğumuz diğer sektörlerde büyümeye devam edeceğiz.'
 
Benim aldığım izlenim Iraq Oil önümüzdeki 10 yılda bölgenin lider dağıtım şirketlerinden biri olur. Irak'ta sistem COCO. Yani şirket mülkü istasyonlar şirket personeli tarafından işletiliyor. Yabancı yatırımcıların pazara girmesiyle Iraq Oil çok daha cazip bir hal alır.
 
Başkan'la çok keyifli bir yemek yedik. Iraq Oil'in aşçısı da Türkiye'den transfer. Yemekler belki de bu nedenle çok tanıdık geldi.
 
Akaryakıtta tek Türk firması Kadoil
 
 
Kadoil'in Erbil istasyonu, Erbil'in en kritik noktalarından birinde. Zaho'da inşaatı süren istasyon ise Türk sınırına girmeden en önemli noktada. Kadoil, Türkiye'de uyguladığı istasyon standartlarını birebir Kuzey Irak'ta da uygulamış. Bu arada Kadooğlu Grubu'nun Bizce Yağları'nın Kuzey Irak'ın her noktasında satıldığını ve rağbet gördüğünü yazmadan geçemeyeceğim.
 
Yeni yayınımız 2011'de çıkıyor…
 
Petroleum Istanbul'da büyük ailemize katılacak yabancı misafirlerimizi yazdım. 2011 yılında farklı dillerde yayınlanacak ve bu ülkelerde dağıtılacak yeni bir gazetemiz bölgenin sesi olacak. Yıllarca sektörle Ankara arasında kurduğumuz köprüyü şimdi sektörle bölge ülkeleri arasında kuracağız.
 
Kuzey Irak'ta madeni yağ firmaları için büyük bir pazar var
 
Kuzey Irak'ta madeni yağ üreticileri için ciddi bir pazar söz konusu. Petroleum Istanbul'a sadece madeni yağ için geleceğim diyen petrolcülerle konuştuk. Burada Iraq Oil Başkan Yardımcısı Khalil Nezir'in altını çizdiği bir noktayı onun kelimeleriyle vermemde fayda var;
 
'Madeni yağ fabrikamız var ancak çalıştırmıyoruz. Temin ettiğimiz hammadde ile fiyatı tutturamıyoruz. Bu nedenle üretmek yerine satın almak daha cazip.' 
 
Türk üreticilere bu pazara konsantrasyonlarını arttırmalarını tavsiye ederim.
 
Türk mallarına büyük ilgi
 
 
 
 
Esasında bir Türk'e en büyük zararı yine bir Türk verebiliyor. Kaliteli üretim yapan Türk ürünlerine yabancı ülkelerde en büyük tehdit kalitesiz Türk ürünleri. Kuzey Irak'ta Türk ekipmanlarının yaygınlığı ve itibarı göğsümüzü kabarttı. Hatta Türk malı olmayan ürünlerin bile Türkiye'de yerleşik distribütörlerden satın alınması dikkatimizden kaçmadı.
 
Hazni Hüseyin Halil:

'Kuzey Irak'ta binden fazla satış noktası var'
 
Hazni Hüseyin Halil anahtar teslim akaryakıt istasyonları kuran bir şirketin ortağı. Pazarı anlatıyor;
 
 
'Süleymaniye, Erbil, Duhok, Zaho, Kerkük, Musul çevresinde binden fazla istasyon var. Ancak bu bin istasyon arasında konteynerden satış yapan önemli sayıda nokta var.'
 
ByProff firması faaliyete geçtiği Mart ayından bu yana anahtar teslim 6 istasyon inşa etmiş. Yedinci istasyon inşasına da Aralık ayında başlıyorlar. Firma ekipmanların tamamına yakınını Türkiye'den ithal ediyor. 
'Projeleri biz çiziyoruz. Türkiye'de olan istasyonlarla aynı kalitede aynı alt yapıda istasyonlar kuruyoruz. Burada Türkiye'deki yönetmelikleri istasyon sahiplerine anlatıyoruz. Ciddi yatırımcılar yangın yönetmeliği, emniyet mesafeleri gibi konularda ikna oluyorlar. Böylelikle birinci sınıf istasyonlar Irak'ta da hizmete giriyor.'
 
ByProff'un 2011 yılı hedefi 25 istasyon. Yaptıkları istasyonları gördüm. Bu denli iddialı bir hedefi tutturabileceklerine inandım.
 
Kuzey Irak'tan renkli görüntüler...
 
Bidondan satış da var
 
Bazı kavşaklarda Türkiye'den tanıdık görüntüler gördüm. Burada Türkiye'den farklı olarak akaryakıtla birlikte LPG tüpü satışları da var. Fiyatlar çok cazip. Bu noktalarda satılan ürünler özel katkılarla harmanlanmış ham petrol. 
 
Türkiye’ye geçen araçlar
 
 
 
Benzin mazot var da… Artık Türk sınırından geçemiyor. Bu nedenle sigara, çay ve şeker Türkiye'ye geçecek araçlar tarafından daha çok ilgi görüyor.
 
Konteynerler rağbet görüyor
 
 
Konteynerlerden yapılan satışlarda fiyatlar cazip. Araç başına günlük 15 litreye yakın yapılan yardımlar, kuponlarla devlete ait satış noktalarından veriliyor.
 
İstasyonlarda eski alışkanlıklar da devam ediyor
 
Eski tip istasyonların demir kapıları var. Gündüz satış yapan istasyonlar geceleri kapılarını kapatıyorlar. Burada da ilginç görüntüler mevcut. Mesela iki pompadan satış yapan bir istasyonda 55 metreküplük 30 tank saydım. 
 
Tanıdık tasarımlar
 
Kuzey Irak'ta onlarca istasyonda Türkiye'den kurumsal kimlik transferi yapılmış. Hatta bazılarında fiyat panolarında başka, giydirmede başka, markette başka şirketlerden esinlenilmiş. Neredeyse Türkiye'de faaliyette olan tüm dağıtım şirketlerinin kurumsallarından izler gördüm.  
 
 


Bu haber 5703 kez okunmuştur


Toplam 2 yorum
başarılar dilerim
ismet arslantaş / 28 Ağustos 2011 00:53:08
Bölgenin petrolle ilgili ihtiyaclarını yerinde tesbit eden ve fırsatları anlatan güzel bir makale daha iyi bir tesbit düşünemiyorum.
Mehmet Ahad / 08 Aralık 2010 12:50:13Köşe Yazarları