IMKB : 87.765 / -0,56 $ : 3,59 / -0,09 : 3,82 / 0,36 Altın : 145,17 / -0,55

'Korozyona uğrayan tanklar sızıntıya yol açabiliyor'
22 Eylül 2010 14:14
Orak Proje Yönetimi Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Gürdal Orak, İstanbul, İzmir ve Ankara'da gerçekleştirdikleri çeşitli uygulamaların yanı sıra

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Orak Proje Yönetimi Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Gürdal Orak, İstanbul, İzmir ve Ankara'da gerçekleştirdikleri çeşitli uygulamaların yanı sıra Mısır ve Uganda'da gerçekleştirdikleri tank kaplaması faaliyetlerini anlattı.

Şirketiniz hangi konularda faaliyet gösteriyor?

Merkezi Velaux /Fransa'da bulunan Socomex, Fransa'nın "Patent ve Lisans Anlaşması" ile yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan Socomex Türkiye, petrol sektöründe yerli ve yabancı akaryakıt istasyonu bayilerine yeraltı tankı testi, tank temizliği ve tank cidarlama uygulamaları konusunda hizmet veriyor. Özellikle tank değişimine gerek bırakmayan tank kaplaması uygulamasıyla Socomex Türkiye, yeraltı akaryakıt tankı bakımı ve güvenliğine yeni bir yaklaşım getirdi. Yeraltı tanklarının değiştirilmesi prosedürü ile mukayese edildiğinde cidarlama uygulaması, akaryakıt satışının daha az kesintiye uğramasını sağlar. Mevcut tüm çelik ve fiberglas tanklara uygulanabilir. Tek ve çift cidarlı uygulama sızdırmazlık seviyesini yükseltir. Sonuç olarak akaryakıt istasyonu bayileri, çevreci, hızlı, ekonomik ve güvenli bir teknolojiden faydalanır.

Cidarlama uygulamasını nerelerde gerçekleştirdiniz?

Uyguladığımız sistem yurt dışında ve yurt içinde birçok petrol şirketi tarafından onaylandı. İstanbul, İzmir ve Ankara'da çeşitli uygulamalarımız oldu ve istasyon yetkilileri yapmış olduğumuz uygulamadan çok memnun kaldılar. Yurt dışında ise Mısır ve Uganda'da tank kaplaması uygulamalarımız oldu. Etiyopya ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile de ciddi temas içerisindeyiz. Kalite ve profesyonel yaklaşımımızı Türk şirketi olarak Afrika'ya taşımamız, bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Şirketimiz, daha çok yeni bir şirket ancak Socomex Fransa'nın 30 yıllık tecrübesi ile birleşince ulaşılması çok zor bir tecrübe ortaya çıkıyor.

Bu konuda Avrupa ve Amerika'da uygulama yapılıyor mu?

Bu konuda ABD ve Avrupa'nın birçok ülkesinde kanunlarla yeraltı tankları ile ilgili ciddi yaptırımlar ve zorunluluklar mevcut. Her yıl yüzlerce tankta temizleme ve cidarlama uygulamaları yapılıyor.

Türkiye'deki kanunlar bu konuda zorunluluk getirmiyor mu?

1990 yılından itibaren Türkiye 'de çevresel konularda ciddi ilerleme kaydedilmiş, reformlar yapılmış, kanunlar çıkartılmış ancak toprak ve yeraltı su kirliliğini engellemek için halen yapılması gereken birçok düzenleme bulunuyor. Yapılacak olan düzenlemelerin endüstrilere göre değerlendirilmesi ve bir an önce hayata geçirilmesi sağlanmalı. Akaryakıt satış istasyonlarındaki akaryakıt tanklarının ve diğer tesislerdeki petrol ve tehlikeli kimyasallar içeren yeraltı depolama tanklarının zamanla korozyona uğraması sonucunda toprağa büyük miktarlarda petrol sızıyor. Bu durum yangınlar ve patlamaların yanı sıra petrolün yeraltı sularına karışması ve toprağı kirletmesi sonucu çevre kirliliği yaratıyor. Bu da insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle yeraltı suyunun evsel amaçlı kullanıldığı yerleşim bölgelerinde tank sızıntıları daha da büyük tehlikeler oluşturuyor. Ülkemizdeki birçok istasyon, maalesef akaryakıtların toprağa ve yeraltı sularına karışmasını engelleyemiyor.

Peki, bu konuda alınması gereken tedbirler sizce neler?

Bayi ve tank ile ilgili çalışma yapacak kişiler, yeraltı tankında ve borularında sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesini mümkün kılan bir sisteme sahip olmalı. Akaryakıt depolanan tüm mevcut ve yeni yeraltı depolama tankı sistemlerinde düzenli kaçak kontrolü yapılmalı ve yerleşimi, kalibrasyonu, uygulaması ve bakımı imalatçının talimatları doğrultusunda olmalı. Bu kaçak kontrolü; iki cidar arasındaki boşluğun kontrolü (çift cidarlı tank), otomatik tank seviye kontrol cihazı, yer altı suları yüzeyindeki sıvıların gözlenmesi, SIR istatistiksel stok takip yöntemleri veya sızdırmazlık testleri gibi yöntemlerle yapılabilir.Bu haber 1925 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!Köşe Yazarları